Kleve


Na mapach: 51°47′N 6°08′E/51,783333 6,133333

Kleve w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kleve (do 20 lipca 1935 Cleve; nid. Kleef; fr. Clèves) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, siedziba powiatu Kleve. Miejsce urodzin cesarza Ottona III

Na terenie miasta Kleve leży 15 miejscowości (dzielnic): Bimmen, Brienen, Donsbrüggen, Düffelward, Griethausen, Keeken, Kellen, Kleve, Materborn, Reichwalde, Rindern, Salmorth, Schenkenschanz, Warbeyen i Wardhausen. Kleve leży ok. 7 km od granicy z Holandią. Liczy 48 802 mieszkańców (2014)[1]. Burmistrzem jest Sonja Northing (bezpartyjna).

W Reichswald-Kleve, w czerwcu bądź lipcu 980 r. urodził się cesarz Otton III, pierwszy wizjoner zjednoczonej Europy, przyjaciel św. Wojciecha i pierwszego króla polskiego Bolesława Chrobrego[2]. Z Kleve pochodziła Anna, czwarta żona króla Anglii Henryka VIII. W miejscowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a w ołtarzu fragment relikwii św. Wojciecha z Gniezna. Jest to dar Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa[2] w podzięce za uratowanie tychże relikwii w czasie II wojny światowej przez mieszkańca Kleve żołnierza Wehrmachtu Urbana Thelena[3].

W Kleve działa grupa Związku Polaków w Niemczech "RODŁO"[2].

Na miejscowym cmentarzu wojennym w Reichswald-Kleve spoczywa ponad siedem tysięcy żołnierzy, w szczególności pilotów brytyjskich. Kwatera polska liczy 73 groby, głównie pilotów walczących w dywizjonach 300, 304 i 305 oraz sześciu skoczków spadochronowych[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bevölkerung im Regierungsbezirk Düsseldorf
  2. a b c d Związek Polaków w Niemczech T.z. - oddział Kleve. [dostęp 2013-05-31].
  3. Reportaż „Emisariusz kardynała”, vod.tvp.pl [dostęp 2017-12-27] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Kleve" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy