Klibur Oan Timor Asuwain


Klibur Oan Timor Asuwain w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Timorskich Bohaterów (tet. Klibur Oan Timor Asuwain; port. Associação dos Heróis Timorenses) – timorska partia polityczna o profilu konserwatywnym.

Historia | edytuj kod

Ugrupowanie pierwotnie powstało 20 listopada 1974 roku ze Stowarzyszenia Monarchistów Timorskich[1]. Początkowo KOTA opowiadała się za utrzymaniem ścisłych więzów politycznych z Indonezją i występowała przeciwko niepodległościowym, lewicowym ugrupowaniom timorskim. Z biegiem czasu w ugrupowaniu większe znaczenie uzyskał nurt niepodległościowy, dążący do uzyskania niezależności od Indonezji przy jednoczesnym zachowaniu powiązań z Portugalią. Po aneksji Timoru Wschodniego przez Indonezję w 1976 roku, część liderów ugrupowania opuściła kraj, zaś samo ugrupowania faktycznie zakończyło swoją działalność.

Partia została reaktywowana w 2000 roku i opowiada się tradycyjnym systemem monarchicznym, przy jednoczesnym poszanowaniu dla systemu demokratycznego i praw człowieka[2].

Wyniki wyborcze | edytuj kod

W wyborach parlamentarnych w 2001 partia zdobyła 2,13 % poparcia i 2 mandaty parlamentarne. W kolejnych wyborach zorganizowanych w 2007 roku, partia w koalicji z Ludową Partią Timoru Wschodniego uzyskała 3,20 % poparcia zdobywając dwa miejsca w parlamencie. W wyborach w 2012 roku, KOTA wraz z ugrupowaniem Trabalhista tworzyły koalicję wyborczą która uzyskała 0,56% głosów. W kolejnych wyborach w 2017 roku, ugrupowanie nie wystawiło swojej listy wyborczej.

Przypisy | edytuj kod

  1. D. Hicks, Rhetoric and the Decolonization and Recolonization of East Timor, Londyn 2015, str. 78.
  2. G. Gunn, Historical Dictionary of East Timor, Plymouth 2011, str. 113.
Na podstawie artykułu: "Klibur Oan Timor Asuwain" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy