Klimat śródziemnomorski


Klimat śródziemnomorski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Występowanie klimatu śródziemnomorskiego na świecie

Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego), występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), a także w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata ,o temperaturze powyżej 20°C oraz łagodne zimy o temperaturze powyżej 0 °C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej. Opady tam są bardzo rzadkie.

Spis treści

Rejony występowania | edytuj kod

Kuchnia | edytuj kod

Dieta oparta na kuchni śródziemnomorskiej jest zdrowa z powodu często występujących w niej owoców morza oraz wielu różnych owoców i warzyw. Oliwa z oliwek, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego, jest jednym z podstawowych składników potraw. Do znikomej ilości zawałów serca i chorób wieńcowych przyczynia się pite w dużych ilościach czerwone wino, które wypłukuje płytki miażdżycy.

Tradycyjne potrawy to m.in. hiszpańska paella (ryż z owocami morza i warzywami), włoskie makarony z różnorodnymi dodatkami, w Grecji ryby i owoce morza, przygotowane na różne sposoby.

Roślinność | edytuj kod

Tworzą ją twardolistne zarośla typu makii, a ponadto drzewa oliwne, cytrusowe, eukaliptusy, cyprysy, pistacje oraz winna latorośl. Określana jest mianem roślinności śródziemnomorskiej. W niektórych rejonach tego klimatu można zaobserwować topolę białą[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Autonomous Republic of Crimea Information Portal., Geographical Survey of the Crimean region, 3 września 2010 [dostęp 2017-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-03] .
  2. Drzewa w Hiszpanii – pozostałe znane gatunki
Kontrola autorytatywna (category in the Köppen climate classification system):
Na podstawie artykułu: "Klimat śródziemnomorski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy