Klub Karuzela


Klub Karuzela w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek klubu Karuzela ok. 1971 Bar w klubie Karuzela Wnętrze klubu

Klub Studencki Karuzelawarszawski klub studencki na osiedlu Przyjaźń w dzielnicy Bemowo, przy ul. Stanisława Konarskiego 85.

Historia | edytuj kod

W latach 1952–1955 teren osiedla Przyjaźń, specjalnie dla nich wzniesionego, zamieszkiwali głównie radzieccy robotnicy i inżynierowie budujący Pałac Kultury i Nauki. W 1955 nastąpiło przekazanie wszystkich budynków warszawskim uczelniom na akademiki. Oprócz pobliskiego kina[1], działał tu też teatr w budynku zajętym później przez klub. Jak opisywała go ówczesna prasa:

... budowniczowie biją brawo polskim artystom, którzy ich tu odwiedzają, dając liczne koncerty i występy. Wieczorami odbywają się zajęcia kółek artystycznych: dramatu, recytacji, tańca, muzyki. Choreograf ustawia pary i uczy różnych tańców radzieckich...[2]

W 1955 budynek przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i powstał Centralny Klub Akademicki Karuzela. Oprócz referatów i dyskusji, odbywały się tu wieczorki taneczne i występy estradowe w soboty i niedziele[3]. W latach 80. XX wieku dodatkowo były tam wyświetlane filmy, i trwa to nadal, pomimo upadku sąsiedniego kina na początku lat 90. Z klubem związana jest też cykliczna impreza tzw. Jelonkalia, czyli studenckie juwenalia na Jelonkach.

Klub podupadł w latach 90. W tym czasie ilość imprez wyraźnie uległa zmniejszeniu, a organizowane tu były różnorodne imprezy: koncert zespołu Fugazi, zawody w grach komputerowych i inne. Po 2000 wraz z ożywieniem się kulturalnym na Bemowie (cykliczne koncerty za bemowskim ratuszem, w 2006 otwarcie ośrodka kultury Art-Bem), klub znów wrócił do cyklicznych imprez – występów kabaretowych, festiwali, dyskotek i koncertów.

Od marca 2015 najemcą większości pomieszczeń klubu było Stowarzyszenie im. Jana Macieja Zembatego „Zgryz”[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kino Dar, obecnie centrum zabaw Kolorado.
  2. "Stolica", 10 lipca 1955
  3. Klub Studencki Karuzela - imprezy, dyskoteki, koncerty, bilard - studencka rozrywka, karuzela.pl:80 [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-13]  (pol.).
  4. Klub Karuzela. stowarzyszeniezembaty.pl. [dostęp 2016-09-06].
Na podstawie artykułu: "Klub Karuzela" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy