Klubowe Mistrzostwa Świata 2000


Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2000 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Klubowe Mistrzostwa Świata 2000) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klubowe Mistrzostwa Świata 2000 (ang. FIFA Club World Championship Brazil 2000) – pierwsza edycja rozgrywek piłkarskich pod patronatem FIFA mająca wyłonić najlepszą klubową drużynę świata. Rozegrana została pomiędzy 5 a 14 stycznia 2000 w Brazylii. Zwycięzcą została drużyna Corinthians Paulista.

Spis treści

Uczestnicy turnieju | edytuj kod

Ideą rozgrywek było uczestnictwo w nich aktualnie najlepszych drużyn z poszczególnych kontynentów. W turnieju wzięło udział 8 ekip, ale kryteria ich doboru wzbudziły kontrowersje. Europa mając 2 miejsca w zawodach była reprezentowana przez Real Madryt i Manchester United – zwycięzców Ligi Mistrzów oraz Pucharu Interkontynentalnego w latach 1998 i 1999. Z Afryki, Ameryki Północnej oraz Oceanii także zaproszeni zostali klubowi mistrzowie tych kontynentów z roku 1999. Azjatycką drużyną w turnieju był Al-Nassr – zdobywca Superpucharu Azji, ale z roku 1998. Japoński Júbilo Iwata, zdobywca kontynentalnego Pucharu Mistrzów oraz Superpucharu w 1999 roku, czyli de facto najlepsza wówczas drużyna Azji, został przez organizatorów pominięty. Podobnie postąpiono z brazylijskim SE Palmeiras z miasta São Paulo, aktualnym zwycięzcą Copa Libertadores. FIFA pierwszeństwo przed nim dała CR Vasco da Gama, triumfatorowi Copa Libertadores z roku 1998.

System rozgrywek | edytuj kod

Drużyny podzielono na dwie czterozespołowe grupy (A i B), w których grano systemem "każdy z każdym" w jednej rundzie (łącznie 6 meczów w każdej grupie). Zwycięzcy grup kwalifikowali się bezpośrednio do finału turnieju, a zdobywcy drugich miejsc rozgrywali mecz o 3. miejsce. W przypadku równej liczby punktów (na koniec fazy grupowej) decydowała lepsza różnica pomiędzy bramkami zdobytymi a straconymi. W fazie finałowej dla wyłonienia zwycięzcy, w przypadku remisu po 90 minutach, zarządzano dogrywkę (2x15 minut) i ewentualnie serię rzutów karnych. Łącznie w turnieju rozegrano 14 meczów.

Miasta i Stadiony | edytuj kod

Gospodarzami turnieju były: São Paulo, gdzie rozegrano wszystkie mecze grupy A, oraz Rio de Janeiro, które gościło drużyny grupy B oraz mecz o 3. miejsce i finał zawodów.

W São Paulo mecze rozgrywano na Stadionie im. Cícero Pompeu de Toledo zwanym też Morumbi należącym do São Paulo FC i mogącym pomieścić około 75 tys. kibiców.

Mecze w Rio rozgrywane były na słynnej Maracanie, której pojemność wynosiła wówczas ponad 90 tys. miejsc. Właścicielem stadionu jest stan Rio de Janeiro, ale swoje mecze rozgrywają na nim m.in. CR Flamengo oraz Fluminense FC.

Sędziowie | edytuj kod

Do zawodów wytypowano 16 sędziów z 16 krajów. Jednym z nich był Jacek Pocięgiel, który pomagał na linii arbitrowi głównemu w meczach Corinthians PaulistaRaja Casablanca oraz Real MadrytCorinthians Paulista. Najwięcej meczów podczas turnieju sędziowali Holender Dick Jol oraz Kolumbijczyk Óscar Ruiz (po 3 spotkania).

Wyniki turnieju | edytuj kod

Grupa A | edytuj kod

(wszystkie mecze na stadionie Morumbi w São Paulo)

Grupa B | edytuj kod

(wszystkie mecze na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro)

Mecz o 3. miejsce | edytuj kod

(stadion Maracanã w Rio de Janeiro)

Finał | edytuj kod

(stadion Maracanã w Rio de Janeiro)

Najlepsi strzelcy | edytuj kod

Najlepszymi strzelcami turnieju zostali Nicolas Anelka i Romário, którzy zbobyli po 3 gole. Podczas całych zawodów zdobyto 43 gole, a na listę strzelców wpisało się 31 zawodników (dodatkowo Madhi Al-Dosari z golem samobójczym).

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Za najlepszego zawodnika turnieju uznano Edílsona z Corinthians Paulista. Brazylijczyk w 4 meczach zdobył 2 gole i miał 1 asystę. Saudyjski Al-Nassr otrzymał nagrodę dla drużyny grającej najbardziej fair.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klubowe Mistrzostwa Świata 2000" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy