Koło kwintowe gam


Koło kwintowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Koło kwintowe gam) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Koło kwintowe

Koło kwintowe (krąg kwintowy) – graficzny schemat[1] przedstawiający gamy / tonacje w systemie dur-moll uszeregowane według zmieniającej się liczby znaków przykluczowych. Nazwa wywodzi się od kwintowego pokrewieństwa między sąsiadującymi tonacjami, rozmieszczonymi na okręgu według zmieniającej się liczby znaków przykluczowych. W kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w każdej następnej gamie przybywa dodatkowo jeden krzyżyk, przy czym tonika gamy (nadająca jednocześnie jej nazwę) jest dominantą gamy wyjściowej (poprzedzającej). W kierunku przeciwnym zwiększa się liczbę bemoli, a tonika jest subdominantą gamy wyjściowej.

Każda tonacja durowa posiada pokrewną tonację molową (zbudowaną na tonice znajdującą się o tercję małą poniżej toniki pokrewnej tonacji durowej). Obie mają takie same znaki przykluczowe. W kole kwintowym daje to układ tonacji molowych rozpoczynający się od a-moll (pokrewnej do C-dur).

Przypisy | edytuj kod

  1. okrąg kwintowy. rmfclassic. [dostęp 2020-02-19].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (termin muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Koło kwintowe gam" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy