Kołonice


Kołonice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kołonice (Peripoda) – zwierzęta morskie zaliczane do rozgwiazd (Asteroidea), początkowo klasyfikowane w randze odrębnej gromady Concentricycloidea. Mają ciało w kształcie krążka o średnicy ok. 1 cm, spłaszczonego w osi gębowo-przeciwgębowej (oralno-aboralnej), z kolcami szkieletowymi i nóżkami ambulakralnymi na jego krawędziach. Zostały odkryte w 1986.

Znane są 3 gatunki zamieszkujące głębokie wody (ok. 1000 m p.p.m.) w okolicach Nowej Zelandii i Bahamów oraz w północno-wschodniej części Pacyfiku.

Kołonice, tak jak wszystkie szkarłupnie, posiadają układ ambulakralny składający się w ich przypadku z 2 kanałów okrężnych (wewnętrznego i zewnętrznego) połączonych 4 kanałami promienistymi. Od kanału wewnętrznego odchodzi pionowy kanał kamienny mający ujście po oralnej stronie ciała. Od kanału zewnętrznego odchodzą nóżki ambulakralne z ampułkami, ale bez przyssawek. Kołonice posiadają 4 pęcherze Poliego oraz 5 par gonad. Mają uwsteczniony układ pokarmowy; pożywienie odfiltrowują z wody przy użyciu specjalnych membran.

Systematyka | edytuj kod

Rodzina: Xyloplacidae

Rodzaj: Xyloplax Xyloplax janetae Xyloplax medusiformis Xyloplax turnerae

Bibliografia | edytuj kod

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  1. Peripoda, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
Na podstawie artykułu: "Kołonice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy