Kościół Świętego Stanisława Biskupa w Nozdrzcu


Na mapach: 49°46′17,65″N 22°12′03,32″E/49,771569 22,200922

Kościół Świętego Stanisława Biskupa w Nozdrzcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Stanisława Biskupa w Nozdrzecurenesansowo-barokowy kościół katolicki z XVIII wieku w Nozdrzcu.

Detale architektoniczne Ściana frontowa – wejście Drzwi wejściowe z postaciami św. Wojciecha i św. Stanisława Dwonnica przy kościele Figurka Jezusa na elewacji Ołtarz główny

Kościół został zbudowany w roku 1746 przez księdza proboszcza Jana Banieckiego. Został wykonany z kamienia i cegły w formie krzyża łacińskiego. W roku 1806 kościół został konsekrowany przez biskupa przemyskiego Antoniego Gołaszewskiego i otrzymał wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika[1]

Ołtarz stylu renesansowym pochodzi z XIX wieku. Na uwagę zasługują figury apostołów Piotra i Pawła oraz obraz św. Stanisława Biskupa na tle Krakowa[1].

Kaplice zostały dobudowane później, tylko jedna z nich (z lewej strony) powstała jeszcze przed konsekracją. W kaplicy tej znajduje się ołtarz ukrzyżowania Jezusa, a przy wejściu do niej – obraz Serca Jezusa z XIX wieku namalowany przez lwowskiego malarza Kapustyńskiego. W prawej kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej oraz chrzcielnica z XVIII wieku (przeniesiona z poprzedniego kościoła)[1].

W latach 1996-2005 wnętrze kościoła zostało odrestaurowane. Dokonano przeróbek prezbiterium i bocznych kaplic, konserwacji polichromii dokonał Stanisław Zima z Lubatowej. Stacje drogi krzyżowej w roku 1999 namalował Grzegorz Hardulak z Dynowa. W latach 2003-2005 Piotr Thier z Przemyśla wykonał w oknach witraże: Jezusa Miłosiernego (w prezbiterium), Matki Bożej, św. Józefa, Jana Pawła II[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Parafia rzymskokatolicka w Nozdrzcu – rys historyczny. www.nozdrzec.przemysl.opoka.org.pl. [dostęp 21 grudnia 2011].
Na podstawie artykułu: "Kościół Świętego Stanisława Biskupa w Nozdrzcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy