Kościół Świętej Trójcy w Kaszewicach w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaKościół pw. Świętej Trójcy – zabytkowy, drewniany, modrzewiowy kościół katolicki znajdujący się w Kaszewicach w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kluki.
Jest kościołem pw. Świętej Trójcy w parafii Kaszewice w dekanacie szczercowskim, archidiecezji łódzkiej. Świątynia znajduje się w centrum miejscowości, otoczona jest kamienno-ceglanym murem i położona wśród starych drzew.
Spis treści
Historia i wyposażenie | edytuj kod
Modrzewiowy kościół pw. św. Trójcy został wybudowany w 1612. Fundatorem świątyni był Mikołaj Koniecpolski[2] herbu Pobóg, sędzia ziemski sieradzki, ówczesny właściciel dóbr kaszewickich[3]. Była to forma pokuty za porzucenie stanu duchownego. Akt fundacyjny kościoła wpisano do ksiąg grodzkich w 1618.
W 1725 Kacper Cieński (syn Marcina i Jadwigi z Koniecpolskich) dobudował do kaszewickiego kościoła modrzewiową kaplicę poświęconą ku czci Matki Boskiej. Do 1862 był kościołem filialnym parafii Parzno, w roku tym erygowano parafię Kaszewice. Świątynia przeszła gruntowną renowację w 1931.
Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone:
- ołtarz główny drewniany malowany i pozłacany, wykonany w latach 1614–1615, z obrazem Świętej Trójcy (XIX w).
- dwa ołtarze boczne, przy południowej ścianie nawy pw. św. Izydora ufundowany w 1718, na północnej ścianie pw. św. Antoniego Padewskiego z 1731.
- ołtarz w kaplicy Matki Boskiej z obrazem z 1862 i Chrystusem Boleściwym, obrazem datowanym na XVII w. oraz tryptykiem pochodzącym z 2-połowy XVI.
- późnobarokowa, bogato zdobiona ambona z XVIII w.
Ponadto w kościele znajduje się kilka cennych rzeźb:
- św. Jan Ewangelista – drewniana figurka z XV w.
- Chrystus Zmartwychwstały – drewniana rzeźba z XVI w.
- św. Wacław Czeski – figurka drewniana pochodzącą z połowy XVIII w.
W południowo-wschodniej części ogrodzenia kościoła znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami, które noszą imiona:
- Maryja - waga 710 kg, na otoku widnieje napis: Z wiernymi głoszę chwałę Bogu i Radość dzieci Bożych.
- Antoni - waga 457 kg, z napisem: Budzę serca zabłąkanych i ukazuję im drogę i cel
- Izydor - waga 270 kg, z mottem: Wzywam do modlitwy za zmarłych i konających[4].
Galeria | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie. 2020-09-30. [dostęp 09.11.2012].
- ↑ Seweryn Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, t.7, s. 175
- ↑ Jolanta Piasta, Zarys dziejów Kurnosa i okolic [w] Kaszewice Kurnos Trząs, s. 13-14, Wydawnictwo Muzealne, Bełchatów 2011
- ↑ Jacek Niewieczerzał, Kościół Świętej Trójcy w Kaszewicach [w} Kaszewice Kurnos Trząs, Wydawnictwo Muzealne, Bełchatów 2011
Bibliografia | edytuj kod
- [http://trojcasw-kaszewice.pl/ Strona parafii]
OryginałEdytujHistoria i autorzy
