Kościół Świętych Apostołów w Atenach


Na mapach: 37,9740°N 23,7239°E/37,974000 23,723900

Cerkiew Świętych Apostołów w Atenach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kościół Świętych Apostołów w Atenach) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew świętych Apostołów Solaki (gr. Ναός Αγίων Αποστόλων Σολάκη) – cerkiew w Atenach z końca X wieku, zlokalizowana na ateńskiej agorze[1]; w jej sąsiedztwie znajduje się stoa Attalosa. Świątynia ta jest uważana za najwcześniejszy istniejący przykład typu ateńskiego architektury bizantyjskiej[2].

Określenie cerkwi „Solaki” wiąże się prawdopodobnie z nazwiskiem rodziny, która sfinansowała remont świątyni lub z XIX-wiecznym określeniem Σολάκη gęsto zaludnionego rejonu wokół kościoła[1][3].

Historia | edytuj kod

Cerkiew wybudowano pod koniec X wieku. Została ona wzniesiona częściowo na fundamentach nimfeum z II wieku[1] i częściowo na ruinach wczesnobizantyjskiej rezydencji[2] (której fundamenty odkryto po wschodniej stronie cerkwi[3]).

Świątynia została uszkodzona w 1687 r. podczas walk Turków z Wenecjanami[3]. W latach 1876–1882 cerkiew przeszła istotną renowację, w czasie której zmieniono jej pierwotną bizantyjską formę[1]. Do 1931 roku funkcjonowała jako cerkiew parafialna[1]. W latach 1954–1956 została odrestaurowana i przywrócona do pierwotnej formy[3].

Obecnie cerkiew świętych Apostołów pełni rolę obiektu muzealnego, liturgia w niej sprawowana jest tylko w dniu święta patronalnego 30 czerwca[1].

Architektura i sztuka | edytuj kod

Cerkiew zbudowano na planie krzyża z apsydami na czterech końcach jego ramion i narteksem po stronie zachodniej. Dodatkowo pomiędzy ramionami krzyża znajdują się mniejsze apsydy[1]. Cztery kolumny podtrzymują ośmioboczną kopułę.

Wewnątrz przetrwały fragmenty fresków z XVII wieku zdobiących cerkiew[1]. Natomiast w narteksie umieszczono freski z pobliskiej, nieistniejącej już, cerkwi[1].

Widok z południowego zachoduWnętrze cerkwiMalowidło we wnętrzu kopułyPrzypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Αγίων Αποστόλων Σολάκη (gr.). Βυζαντινός Περίπατος στην Αθήνα. [dostęp 2019-04-29].
  2. a b Holy Apostles church (ang.). greeka.com. [dostęp 2019-04-30].
  3. a b c d Ancient Agora. Agii Apostoli Solaki (ang.). Athens info guide. [dostęp 2019-04-30].
Kontrola autorytatywna (kościół):
Na podstawie artykułu: "Kościół Świętych Apostołów w Atenach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy