Kościół św. Andrzeja Apostoła w Koninie


Na mapach: 52°17′29″N 18°15′40″E/52,291389 18,261111

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Koninie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Andrzeja Apostołagotycki kościół w dzielnicy KoninaGosławicach.

Kościół wybudowano na początku XV wieku, konsekrowano w 1444 roku. Fundatorami kościoła byli urodzony w Gosławicach biskup poznański Andrzej Łaskarz oraz jego bratanek Jan z Lichenia. Zbudowany na planie krzyża greckiego, którego ramiona tworzą:

  • nawa główna, ośmioboczna, z unikalnym sklepieniem palmowym na centralnie ustawionej kolumnie,
  • kaplice od północy i od południa, ze sklepieniem gwiaździstym,
  • kruchta, również ze sklepieniem gwiaździstym.

Prezbiterium posiada sklepienie gwiaździste, którego każde żebro opiera się na wsporniku w kształcie tarczy herbowej (herby okolicznych rodów). W kościele znajduje się także ośmioboczna renesansowa chrzcielnica z XV wieku. W 1771 r. wybuchł pożar, który częściowo zniszczył kościół. Kolejne pożary miały miejsce w XIX wieku, co spowodowało, że dwukrotnie był odnawiany, raz w 1801 drugi raz w 1819. Został wtedy częściowo przebudowany przez ówczesnych właścicieli Gosławic – Kwileckich, zyskał neogotycki wystrój wnętrza, przebudowano kruchtę, zakrystię, wzniesiono nową sygnaturkę, odrestaurowano sklepienie w prezbiterium, kaplicach i kruchcie. W trzech neogotyckich ołtarzach umieszczono obrazy Józefa Buchbindera z lat 1902-1904[2]. Po prawej stronie nawy głównej umieszczono obraz przedstawiający błogosławionego męczennika ks. Dominika Jędrzejewskiego, proboszcza parafii w latach 1928-1940.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 2018-09-30. [dostęp 06.05.2010].
  2. Kościół pw. św. Andrzeja w Gosławicach
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Andrzeja Apostoła w Koninie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy