Kościół św. Andrzeja Boboli w Babicach


Na mapach: 50°21′01,8″N 22°54′57,2″E/50,350500 22,915889

Kościół św. Andrzeja Boboli w Babicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Andrzeja Boboli w Babicachrzymskokatolicki kościół w Babicach, wzniesiony jako prawosławna cerkiew w latach 80. XIX wieku. W rękach parafii katolickiej pozostaje od 1947.

Historia | edytuj kod

Z 1589 pochodzi wzmianka o posiadaniu w Babicach ziemi przez duchownego prawosławnego. W 1670 wzniesiono w miejscowości drewnianą cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która była już świątynią unicką. W 1842 świątynia ta przeszła w ręce Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Dwadzieścia cztery lata później opracowany został projekt nowej świątyni tego wyznania, mający funkcjonować równocześnie ze starszą cerkwią. Obiekt wzniesiono najprawdopodobniej w latach 80. XIX wieku z fundacji parafian oraz Zamoyskich. Parafia prawosławna użytkowała świątynię do 1947, gdy budynek został rekoncyliowany na kościół parafialny, filię parafii w Łukowej[1]. W 1971 dokonano remontu polichromii w obiekcie, zaś w 1975 – przebudowy wieży[1].

Świątynia wzniesiona jest z cegły i otynkowana, trójdzielna z przedsionkiem, nawą i prezbiterium. Nad przedsionkiem wznosi się zwieńczona iglicą i krzyżem wieża, nad nawą – cebulasta kopuła z latarnią i krzyżem; mniejsza tego typu konstrukcja została usytuowana nad prezbiterium. Okna i drzwi budynku są zakończone półkoliście, okna otaczają półkolumny. Wyposażenie kościoła w większości nie jest zabytkowe. Ołtarz główny został wykonany z fragmentów pierwotnego ikonostasu[1]. Kilkanaście ikon pochodzących ze świątyni trafiło do cerkwi w Tarnogrodzie[2].

Za prezbiterium dawnej cerkwi znajdują się dwa nagrobki z nieczytelnymi inskrypcjami, ślad po cmentarzu przy świątyni. Poza tym w Babicach znajdują się dwa inne cmentarze prawosławne: starszy, pierwotnie unicki, założony w 1825, nieczynny i zdewastowany oraz nowy, założony w 1912, czynny[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Babice, Dawna cerkiew prawosławna, ob. kościół filialny pw. św. Andrzeja Boboli
  2. Historia: Tarnogród - św. Trójcy (pol.). lublin.cerkiew.pl. [dostęp 2013-01-11].
  3. D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994, s. 166-167.
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Andrzeja Boboli w Babicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy