Kościół św. Andrzeja w Graboszycach


Na mapach: 49°56′41,6″N 19°26′44,3″E/49,944889 19,445639

Kościół św. Andrzeja w Graboszycach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Graboszycach – zabytkowy[1], drewniany kościół parafialny parafii św. Andrzeja w Graboszycach. Wybudowany prawdopodobnie około 1585 roku, w następnym stuleciu dobudowano wieżę, którą następnie podwyższono w XVIII wieku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Architektura | edytuj kod

Kościół jest orientowany, z szerszą nawą i prezbiterium konstrukcji zrębowej i wieżą konstrukcji słupowo-ramowej. Przylegająca od strony północnej piętrowa zakrystia posiada wspólny dach z prezbiterium, osobny dach z wieżą sygnaturki posiada nawa. Położona w zachodniej części kościoła wieża ma ściany pochoły w jej niższej części a wyżej znajdują się kolejno: izbica, węższe pięterko z dzwonami (dobudowane w XVIII wieku), blaszany hełm o kształcie cebulastym zwieńczony krzyżem.

Wnętrze | edytuj kod

Wnętrze nad prezbiterium i nawą przykrywa płaski strop z pozostałościami po zaskrzynieniach. W barokowym ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy boczne ś. Piotra i Andrzeja tryptyku podarowanego w XVI wieku przez królową Annę Jagiellonkę żonie ówczesnego właściciela Graboszyc, Dziwisza Brandysa. W miejscu niezachowanego obrazu środkowego jest wymalowany na desce obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a powyżej obraz św. Andrzeja.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2019-12-31.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Andrzeja w Graboszycach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy