Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim


Na mapach: 52°43′59″N 15°14′39″E/52,733056 15,244167

Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim - kościół rzymskokatolicki mieszczący się przy Placu Staromiejskim. Nazywany jest Białym Kościółkiem.

Historia | edytuj kod

Świątynia została wybudowana w latach 1696-1704 przez radę miejską razem z elektorem brandenburskim i późniejszym królem pruskim Fryderykiem I Pruskim jako Kościół Zgody (niem. Konkordienkirche) - wspólny kościół dla luteran i kalwinów. Kościół ten związany jest z wybitnym filozofem i teologiem ewangelickim Fryderykiem Danielem Ernstem Schleiermacherem. W latach 1794-1796 był wikarym, a czas wolny poświęcił na przetłumaczenie m.in. pism angielskiego kaznodziei Blaira. Wykonany w 1848 roku pomnik z popiersiem Schleiermachera stał do 1945 na północ od kościoła przebudowanego i rozbudowanego o wieżę w stylu neoromańskim w 1864. Do czasu wybudowania własnego kościoła nabożeństwa odprawiali także katolicy. W nocy 23-24 lipca 1911 roku kościół został uszkodzony przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna w wieżę. Od 1945 kościół jest w posiadaniu zakonu kapucynów. Dzięki gwardianom, o. Bogusławowi Rosochackiemu i o. Józefowi Korzeniowskiemu kościół został gruntownie przebudowany i powiększony w latach 1974-1978 według projektu Tadeusza Ignatowicza oraz Józefa i Jerzego Hermanowiczów. Zmodernizowana świątynia została poświęcona przez prowincjała, o. Pacyfika Dydycza, podczas Pasterki w 1978 roku. Świątynia nie jest konsekrowana. Właśnie w tym kościele w dniu 29 stycznia 1995 roku po raz pierwszy modlili się wspólnie dawni i obecni mieszkańcy Gorzowa, przekazując sobie wzajemnie znak pokoju i inaugurując coroczną tradycję Dnia Pamięci i Pojednania.

Wnętrze kościoła


Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy