Kościół św. Floriana w Opatowie (województwo wielkopolskie)


Na mapach: 51°12′45,0″N 18°08′46,0″E/51,212500 18,146111

Kościół św. Floriana w Opatowie (województwo wielkopolskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Świętego Floriana w Opatowierzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Opatów, w gminie Łęka Opatowska, w powiecie kępińskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Trzcinica diecezji kaliskiej. Mieści się przy ulicy Poznańskiej.

Architektura | edytuj kod

Jest to budowla pseudobazylikowa z transeptem (nawą poprzeczną) i poligonalnie zamkniętym prezbiterium. Od strony południowej (prezbiterialnej) mieszczą się kruchty. Elewacja główna (fasada) mieści się od strony północnej, na osi jest umieszczona wieża nakryta wielokątnym hełmem, przy skrzyżowaniu naw mieści się sygnaturka. Budowla reprezentuje styl neoromański. Świadczą o tym przysadziste proporcje, półokrągłe zamknięcia okien, detale architektoniczne i fryzy arkadkowe, blendy ułożone rzędem w górnej części nawy poprzecznej. Na osi transeptu umieszczone są pięciolistne rozety w uskokowym otworze.

Elewacja została wybudowana z surowej cegły, mury rozczłonkowane są skarpami i cokołem otaczającym świątynię. Dach nad kościołem jest dwuspadowy, łamany. W pokryciach dachowych mieszczą się lukarny doświetlające przestrzeń nad sklepieniem. Świątynia posiada sklepienia kolebkowe. Wyposażenie wnętrza związane jest z dawną i bogatą historią parafii – ołtarze w ramionach nawy poprzecznej reprezentują styl barokowy[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Opatowie (pol.). Gmina Łęka Opatowska. [dostęp 2013-01-12].
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Floriana w Opatowie (województwo wielkopolskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy