Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Przedwojowie


Na mapach: 50°45′17″N 16°00′58″E/50,754722 16,016111

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Przedwojowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wnętrze kościoła filialnego pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Przedwojowie

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Przedwojowierzymskokatolicki kościół filialny parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze mieszczący się w Przedwojowie w diecezji legnickiej.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Zachowana budowla to część prezbiterialna większego założenia zbudowana w 1693 r. Jest to budowla salowa, dwuprzęsłowa z wielobocznie zamkniętym i niewydzielonym prezbiterium. Elewacje dzielone pilastrami, fronton ze skromnym portalem kamiennym, okna zamknięte półkoliście w opaskach z tynku. Wewnątrz świątyni zachowały się m.in. drewniana empora, polichromowany ołtarz, obrazy olejne oraz polichromowane figury.[2] Ponad kalenicą dachu wznosi się ośmioboczna sygnaturka z ostrosłupowym nakryciem.

We wnętrzu kościoła zachowały się m.in.: ołtarz główny, barok z XVIII w., rzeźby drewniane, polichromowane: Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Anna, św. biskup (?). Obraz olejny na płótnie, św. Józefa z XVIII w., kielich mszalny, srebrny - pozłacany z XIX w., monstrancja srebrna z XIX w., a także 4 lichtarze mosiężne z początku XX w.[3].

Kościół restaurowany w latach 1904, 1973, 1998. W 2018 r. wymieniono pokrycie dachu kościoła.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2019-12-31. [dostęp 2013-11-12].
  2. PARAFIA MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W KAMIENNEJ GÓRZE, diecezja.legnica.pl .
  3. Józef Pater, Katalog ruchomych zabytków sztuki sakralnej w Archidiecezji Wrocławskiej, Wrocław 1982, s. 182.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Przedwojowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy