Kościół św. Józefa w Nazarecie


Na mapach: 32°42′11″N 35°17′54″E/32,703056 35,298333

Kościół św. Józefa w Nazarecie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Józefa w Nazareciekościół rzymskokatolicki położony w mieście Nazaret, na północy Izraela. Kościół jest częścią kompleksu sakralnego Klasztoru Franciszkanów w Nazarecie. Jest on pod wezwaniem św. Józefa z Nazaretu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Tradycja chrześcijańska | edytuj kod

Według tradycji chrześcijańskiej sięgającej średniowiecza, w miejscu tym znajdował się warsztat ciesielski św. Józefa z Nazaretu (męża Marii z Nazaretu). Prawdopodobnie do warsztatu przylegał dom, w którym wychowywał się i dojrzewał Jezus Chrystus.

Historia budowli | edytuj kod

Pod współczesnym kościołem znajduje się podziemna grota. W toku badań archeologicznych odkryto, że w I wieku służyła ona do przechowywania zboża. Z okresu bizantyjskiego (IV-VII wiek) pochodzą szczątki trzech cystern oraz fragmenty mozaiki podłogowej. Biskup Arculfus, który w drugiej połowie VII wieku odwiedził Nazaret, twierdził, że obok bizantyjskiej Bazyliki Zwiastowania Pańskiego znajdował się kościół[1]. Harcaolgi podaje natomiast, że grota stanowiła część kompleksu religijnego i nie była odrębnym kościołem[2]. Dopiero w XII wieku krzyżowcy wybudowali tutaj niewielki kościół, który około 1250 roku został zniszczony przez Mameluków. W 1620 roku franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej weszli w posiadanie ruin tutejszej Katedry Zwiastowania Pańskiego i Groty Zwiastowania. Emir Fachr ad-Din II zezwolił im na odbudowanie kościoła w formie niewielkiej kaplicy i wybudowanie obok niego budynku mieszkalnego dla zakonników. Niewielka kaplica nie była w stanie pomieścić stale rosnącej liczby pielgrzymów. Równocześnie rosła liczba wiernych w parafii w Nazarecie. Z tego powodu wystąpiono o zgodę na budowę kościoła. W 1730 roku szejk Dhaher al-Omar wydał stosowne zezwolenie, dzięki czemu 15 października 1730 roku ukończono budowę skromnego Kościoła Zwiastowania Pańskiego. Grota Zwiastowania znalazła się w jego wnętrzu. Całość kompleksu klasztornego była otoczona wysokim murem i przypominała fortecę[3]. W 1754 roku franciszkanie dokupili ziemię położoną bardziej na północ od klasztoru franciszkanów. Znajdowała się na niej grota, która według tradycji miała być pozostałością warsztatu ciesielskiego św. Józefa. W 1914 roku wybudowano współczesny kościół pod wezwaniem św. Józefa[4].

Opis budowli | edytuj kod

Kościół św. Józefa w Nazarecie Plan całego kompleksu sakralnego Klasztoru Franciszkanów w Nazarecie Główna nawa kościoła z widocznym ołtarzem i freskiem w głównej apsydzie Fresk z głównej apsydy Fresk z lewej apsydy Fresk z prawej apsydy Witraże z Kościoła św. Józefa w Nazarecie Ołtarz w krypcie kościoła Zejście do groty pod kryptą baptysterium

Kościół wzniesiono w stylu neoromańskim. Budynek jest przykryty spiczastym dachem wykonanym z drewna i czerwonej dachówki. Jest on połączony z sąsiednim Klasztorem Franciszkanów. Pomiędzy nimi wznosi się wieża zegarowa. Główne wejście do świątyni znajduje się od strony zachodniej. Budowla posiada trzy nawy, zakończone trzema apsydami. W 1950 roku apsydy zostały ozdobione freskami. W głównej apsydzie umieszczono centralny ołtarz, za którym na fresku widnieje Rodzina Jezusa Chrystusa z Jego dzieciństwa. Powyżej umieszczono wizerunek gołębia, symbolizującego Ducha Świętego. Na centralnym ołtarzu stoi krucyfiks. Natomiast po bokach znajdują się postacie sześciu aniołów. W lewej apsydzie znajduje się fresk Świętej Rodziny, na którym św. Józef jest już w podeszłym wieku. Na lewym ołtarzu stoi posąg Marii Panny z dziećmi u stóp. W prawej apsydzie widnieje fresk przedstawiający historię biblijną snu św. Józefa, podczas którego anioł rozkazał mu uciekać z rodziną do Egiptu. Na bocznych ścianach znajdują się duże okna z witrażami przedstawiającymi Świętą Rodzinę oraz Franciszka z Asyżu.

We wnętrzu kościoła znajduje się grota z pozostałościami kościoła krzyżowców. Do krypty prowadzą dwie odrębne klatki schodowe. W podziemiach jest niewielki ołtarz z krucyfiksem, za którym umieszczono dziewięć siedzeń wykonanych z prostego kamienia i drzewa. Sklepienie jest wykonane w formie pół-kopuły, a z tyłu umieszczono niewielkie okno z witrażem przedstawiającym zaślubiny Józefa z Marią[5].

Turystyka | edytuj kod

Świątynia jest otwarta dla turystów od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-17.00, oraz w niedziele i święta w godz. 8.00-18.00[5]. Kościoła nie można zwiedzać w godzinach, kiedy odbywają się nabożeństwa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. James Rose MacPherson: Pilgrimage of Arculfus in the Holy Land (about the year A.D. 670) (ang.). W: Arculfus [on-line]. 1895. [dostęp 2013-10-17].
  2. David Rapp: Piękne kościoły w Izraelu. 2011. ISBN 978-965-521-122-1.
  3. Bellarmino Bagatti: Excavations in Nazareth. Eugenio Alliata (współpr.). T. II: From the 12th Century until Today. Jerusalem: Franciscan Printing Press, 2001, s. 129−138. (ang.)
  4. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 329. ISBN 83-87696-88-9.
  5. a b St. Joseph's Church (ang.). W: Nazareth Cultural & Tourism Association [on-line]. [dostęp 2013-10-17].
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Józefa w Nazarecie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy