Kościół św. Jana Kantego w Poznaniu


Na mapach: 52°23′53,42″N 16°52′32,97″E/52,398172 16,875825

Kościół św. Jana Kantego w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Jana Kantegorzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ul. Grunwaldzkiej między ul. Sowińskiego i Grochowską, na Pogodnie na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe w Poznaniu. Od 2017 r. wielkopostny kościół stacyjny.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Parafia św. Jana z Kęt powstała w 1938 roku. Prowizoryczny kościół, który wzniesiono przy narożniku ul. Grunwaldzkiej i ul. Obozowej, został zamknięty i zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie parafia przez długi czas korzystała z drewnianego budynku restauracji przy dawnym, poniemieckim hotelu wojskowym, znajdującego się w obecnym miejscu. Dzisiejszy kościół zbudowano w latach 1978–1988. W 1988 dokonano również uroczystej konsekracji.

Sama świątynia wzniesiona na planie nieregularnego wieloboku jest kościołem trójnawowym, o asymetrycznym układzie naw oraz emporą znajdującą się nad nawą północną. W północno-zachodnim narożniku znajduje się wysoka, betonowa dzwonnica. Korpus kościoła wzniesiono z nietynkowanej cegły klinkierowej. Na ścianach przed wejściem znajdują się dwie tablice - po lewej upamiętnia 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, zaś po prawej dwie tablice upamiętniające proboszczów parafii, sługi Bożego, ks. Aleksandra Woźnego oraz ks. Aleksego Stodolnego.

W prezbiterium centralne miejsce zajmuje obraz "Miłosierdzie Boże" pędzla Wacława Taranczewskiego. Po jego prawej stronie znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca św. Jana Kantego, zaś po lewej tabernakulum, nad którym widnieje rzeźba Chrystusa wpisana w krzyż grecki. Na północnej ścianie prezbiterium znajduje się późnogotycka polichromowana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Jej pochodzenie nie jest znane, lecz datuje się ją na około 1510 roku. Na ścianach naw znajdują się obrazy ukazujące św. Józefa z Dzieciątkiem, Matkę Boską Nieustającej Pomocy. W kościele znajduje się również ceramiczna droga krzyżowa, przeniesiona z drewnianej świątyni, wykonana ok. 1955–1956 roku przez Józefa Gosławskiego[1]. Przy wejściu do środka znajdują się figury św. Tadeusza Judy i św. Antoniego Padewskiego.

W części bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z kopią jej ikony. W podziemiach kościoła znajduje się kaplica św. Józefa.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Anna Rudzka: Sacrum. W: Anna Rudzka: Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale. Wyd. 1. Warszawa: Alegoria, 2009, s. 37. ISBN 978-83-62248-00-1.

Bibliografia | edytuj kod

  • JerzyJ. Sobczak JerzyJ., Kościoły Poznania, ZbigniewZ. Szmidt, MichałM. Woźniak (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Debiuty, 2006, ISBN 83-922466-4-0, OCLC 832205456 .

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Jana Kantego w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy