Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie


Na mapach: 50°00′46,65″N 19°56′09,92″E/50,012958 19,936089

Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Jana Pawła IIrzymskokatolicki kościół znajdujący się w południowej części Krakowa, w Jugowicach, w Dzielnicy IX przy ul. Totus Tuus, 750 m na południe od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jest jedną z budowli Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Obrzęd pobłogosławienia kościoła odbył się 23 czerwca 2013, a uroczyste poświęcenie świątyni nastąpiło 16 października 2016. Obu obrzędów dokonał metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz[1][2][3].

Kościół zbudowany jest na planie ośmiokąta i stylem nawiązuje do bizantyńskich kościołów Rawenny np. kościoła św. Witalisa. Projektował go Andrzej Mikulski. Ma dwa poziomy: Kościół relikwii (kościół dolny) oraz kościół górny. Obok kościoła zbudowano wieżę widokową.

Spis treści

Kościół relikwii | edytuj kod

Ośmioboczna sala z ołtarzem w centrum. Wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczono relikwię, zamkniętą w szklanej szkatule ampułkę z krwią papieża, pobraną podczas jednego z badań w klinice Gemelli. Obok znajduje się papieski krzyż pastoralny Jana Pawła II. Sala otoczona jest wieńcem kaplic służących modlitwie i oratoriów poświęconych sanktuariom maryjnym.

W Kaplicy kapłańskiej, zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego ewangeliarza.

W jednej z kaplic są pochowani kardynałowie:

Kościół górny | edytuj kod

Wnętrze ma także kształt ośmiokąta. Prezbiterium i ściany są zdobione mozaikami, które projektował o. Marko Ivan Rupnik SJ. Do kościoła prowadzi troje odlanych z brązu drzwi przedstawiających sceny z życia Jana Pawła II. W bocznej części kościoła została umieszczona relikwia – sutanna, którą miał Jan Paweł II w trakcie zamachu w dniu 13 maja 1981 roku.

Kościół górny-wnętrze.


Przypisy | edytuj kod

  1. Kard. Dziwisz o sanktuarium św. Jana Pawła II: to miejsce wzywa do wdzięczności, diecezja.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-31]  (pol.).
  2. Zaproszenie na konsekrację Kościoła św. Jana Pawła II, sanktuariumjp2.pl [dostęp 2017-12-03]  (pol.).
  3. Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie, tvp.info [dostęp 2017-11-18]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy