Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej


Na mapach: 52°07′16″N 20°43′37″E/52,121111 20,726944

Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnejkościół rzymskokatolicki w Podkowie Leśnej przy ul. Jana Pawła II 7. Kościół parafialny w parafii pod tym samym wezwaniem.

Historia | edytuj kod

W 1932 zawiązał się w Podkowie Leśnej Komitet Budowy Kościoła. Projekt wykonał prof. Bruno Zborowski, zainspirowany pawilonem polskim prezentowanym na wystawie w Paryżu w 1925. Gospodarzami i budowniczymi kościoła w Podkowie Leśnej byli sami mieszkańcy, którzy samodzielnie zebrali fundusze. Położenie kamienia węgielnego odbyło się 11 listopada 1932 z udziałem ofiarodawców - przedstawicieli klubów motoryzacyjnych i lotniczych oraz zgromadzonych gości.

Budowa trwała od kwietnia do listopada 1933. 5 listopada tego samego roku arcybiskup Antoni Szlagowski poświęcił nowy kościół. W roku 1934 prof. Zygmunt Hellwig, znany projektant ogrodów, przygotował projekt zazielenienia, zrealizowany później razem z miejscowymi fachowcami – Eweliną Krzyżewską, Władysławem Milewskim i Kujathem. Pergolę, dach nad nią i murki wykonano w 1943 z kamienia przywiezionego w 1939.

W czasach powojennych władze komunistyczne pomimo licznych petycji długo odmawiały zgody na rozbudowę kościoła i urządzanie przykościelnego ogrodu. Dopiero w roku 1964 ks. dr Franciszek Barański otrzymał zatwierdzenie projektu i zezwolenie na rozbudowę istniejącej już wtedy tzw. "Kancelarii", stojącej przy kościele.

W czerwcu Kuria mianowała ks. Leona Kantorskiego na nowego proboszcza, który objął swój urząd 31 lipca 1964. 15 sierpnia tego samego roku rozpoczął on budowę plebanii i przystąpił do urządzania ogrodu na terenie przykościelnym.

W 1968 w kościele odbyło się pierwsze wykonanie prekursorskiej mszy beatowej „Pan przyjacielem moim” Katarzyny Gärtner. W maju 1980 w świątyni miała miejsce głodówka – protest solidarnościowy działaczy polskiej opozycji demokratycznej.

W latach 1985–1988 w związku z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków uczestnictwa w liturgii, kościół rozbudowano według projektu arch. Janusza Tofila i inż. Andrzeja Gierosa. Wyłoniona w zamkniętym konkursie koncepcja obejmowała powiększenie nawy głównej o 250 m², utrzymanie dotychczasowego stylu istniejącej świątyni, zachowanie przejazdu dla pojazdów biorących udział w autosacrum, otwarcie widoku na prezbiterium z nawy głównej oraz stworzenie przylegającej do niej przeszklonej przestrzeni dla matek z dziećmi.

Wnętrza uświetniają dzieła prof. Stanisława Słoniny oraz prof. Kazimierza Gustawa Zemły.

10 kwietnia 2020 r. podczas nabożeństwa w kościele miała miejsce interwencja policji w związku z naruszeniem przez miejscowych wiernych i duchowieństwo narodowej kwarantanny, wprowadzonej przez polski rząd na skutek globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ówczesne regulacje przeciwepidemiczne ograniczały maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych i uroczystości religijnych do 5 osób, natomiast w świątyni zgromadziło się kilkudziesięciu wiernych. Za niezastosowanie się do obostrzeń sanitarnych złożony został wniosek do sądu o ukaranie proboszcza jako organizatora zgromadzenia publicznego[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Pełny kościół wiernych w Podkowie Leśnej. Interweniowała policja. Fakt, 2020-04-12. [dostęp 2020-04-29].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy