Kościół św. Marcina w Cieszowej


Na mapach: 50°40′13,65″N 18°50′28,11″E/50,670458 18,841142

Kościół św. Marcina w Cieszowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Soboty przy kościele

Kościół św. Marcina w Cieszowej - drewniany kościół z 1751 r. położony na terenie miejscowości Cieszowa w dekanacie Sadów, w diecezji gliwickiej, jest siedzibą Parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowej.

Kościół leży wraz z kilkoma innymi kościołami ziemi lublinieckiej na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jest orientowany, konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej.

Spis treści

Historia kościoła | edytuj kod

W 1679 r. była wzmiankowana kaplica św. Marcina, która w tym miejscu istnieć miała już w XIII wieku. Pierwotnie w miejscu obecnego kościoła stał kościół protestancki, wzniesiony w 1598 r. Kościół w obecnym kształcie wybudowany został w roku 1751, a jego budowniczy w tym samym czasie postawił w miejscowości także synagogę.

Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, przylega do niego od strony północnej zakrystia z lożą kolatorską. Od północy przylega wieża szalowana deskami, z ośmiobocznym hełmem i latarnią. Wokół świątyni obiegają soboty. Dach kościoła jest typu siodłowego, jednokalenicowy, kryty gontem.

Ołtarze | edytuj kod

Ołtarz główny jest neogotycki z obrazem patrona kościoła – św. Marcina. Boczne ołtarze z XVIII w. są w stylu barokowym.

Chór muzyczny wsparty jest na czterech ozdobnie wyrzynanych słupach. Pod nawą kościoła znajduje się krypta, w której do 1960 roku znajdowały się prochy właścicieli miejscowości. Na południe od kościoła rozciąga się cmentarz.

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2020-09-30.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół św. Marcina w Cieszowej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy