Kościół św. Mikołaja w Brudzewie


Na mapach: 52°06′02″N 18°36′13″E/52,100556 18,603611

Kościół św. Mikołaja w Brudzewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Mikołaja w Brudzewierzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Brudzew, w powiecie tureckim. Mieści się przy Placu Wolności. Należy do dekanatu kościeleckiego.

Historia, architektura i wyposażenie | edytuj kod

Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w 1455 roku, dzięki staraniom Stanisława i Jana Jarandów, na miejscu poprzedniej, wzmiankowanej już w XIV stuleciu.

Zachodnia elewacja po przebudowie jest wzbogacona o szczyt barokowy. Na dwuspadowym dachu pokrytym dachówką jest umieszczona wieżyczka z sygnaturką. Dawne gotyckie okna i portal w czasie odbudowy zatraciły swoje cechy stylowe. Jednonawowe wnętrze zwieńczone jest wielokątnym prezbiterium o tej samej szerokości. Resztki starego sklepienia znajdują się w zakrystii (sklepienie krzyżowe) i skarbczyku (sklepienie beczkowe).

Ołtarze i ambona zostały wykonane w XVIII stuleciu. Najstarszymi zabytkami, które zachowały się do dnia dzisiejszego są: gotycka kamienna chrzcielnica, barokowa monstrancja z 1688 roku ufundowana przez Wojciecha Radolińskiego oraz kielich z końca XVI stulecia[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-23].
  2. Kościół pw. św. Mikołaja w Brudzewie (pol.). Gmina Brudzew. [dostęp 2012-12-23].
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Mikołaja w Brudzewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy