Kościół św. Piotra i Pawła w Chojnowie


Na mapach: 51°16′20,424″N 15°56′03,415″E/51,272340 15,934282

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kościół św. Piotra i Pawła w Chojnowie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie (do 1945 roku Najświętszej Maryi Panny, niem. Kirche der Heiligen Jungfrau Maria) – rzymskokatolicki kościół farny, dawniej ewangelicki, położony w Chojnowie.

Jest średniowieczną gotycką budowlą typu bazylikowego, przez mieszkańców potocznie nazywana Dużym Kościołem. Jest to największy tego typu obiekt w mieście oraz powiecie legnickim. Kościół położony jest w centralnej części Chojnowa, przy południowej pierzei Rynku. Architektura chojnowskiej fary zajmuje istotne miejsce pośród przykładów śląskiej szkoły budowlanej, wykształconej w ciągu XIV wieku, z pewnymi rysami architektury gotyckiej centralnej Polski[2]. Zachodnia fasada oraz czworoboczna masywna wieża kościelna uznawane są za jeden ze znaków rozpoznawczych ziemi chojnowskiej.

Budowa początkowo drewnianego kościoła rozpoczęła się w XIV wieku. Do 1525 roku była to świątynia katolicka, która wraz z przejściem na luteranizm księcia legnickiego Fryderyka II przeszła w ręce protestantów. Po II wojnie światowej i przesiedleniu ludności zamieszkującej Dolny Śląsk, świątynia ponownie trafiła w ręce kościoła rzymskokatolickiego, przyjmując obecne wezwanie św. Piotra i Pawła. Aktualnie jest główną świątynią Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościół rozpoczęto budować w XIV w. Ołtarz główny pochodzi z 1400, a dzwon z 1405. Kościół posiada chór kościelny wybudowany w 1413. W 1468 wybudowano sklepienia nawy środkowej, a kościół posiadał osiem ołtarzy. W ciągu wieków świątynia ulegał dalszej rozbudowie. Z roku 1469 pochodzi wzmianka o południowej kaplicy ufundowanej przez cech sukienników. W XVI w. dobudowano zakrystię oraz wykonano zwieńczenie attykowe wieży. W 1543 r. rodzina Bożywojów ufundowała kaplicę grobową, zwaną odtąd północną Kaplicą Bożywojów. W 1651 znaczna część świątyni spłonęła, odbudowa trwała do 1659[3]. Przed II wojną światową był to kościół ewangelicki pw. Panny Marii.

W latach 1969-1970 Piotr Wróblewski namalował w kościele drogę krzyżową, zawierającą poza wizerunkami autora, jego rodziny oraz mieszkańców Chojnowa również postaci historyczne. W roli Piłata przedstawiony został miejscowy działacz PZPR, żołnierza przebijającego włócznią Jezusa - żołnierz Armii Czerwonej, a przy grobie Jezusa znaleźli się Jan XXIII, Gandhi oraz Martin Luther King. Siódma stacja drogi krzyżowej przedstawia w tle m.in. Jurija Gagarina oraz amerykańskich astronautów lądujących na Księżycu[4][5]. Z uwagi na wartość artystyczną, ale wbrew opinii władz kościelnych, malowidła zostały wpisane do rejestru zabytków[6][7].

Obecnie kościół jest odrestaurowywany od środka. Restauracji poddane są figury i obrazy oraz ołtarz główny.

Wyposażenie wnętrza | edytuj kod

 • epitafium Wolfa Bożywoja z 1543
 • barokowa chrzcielnica z 1600
 • ołtarz przedstawiający scenę zmartwychwstania pędzla Ostermeyera z 1670
 • barokowa ambona z 1671

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. [dostęp 2010-02-01].
 2. Bożena Steinborn: Złotoryja, Chojnów, Świerzawa. Zabytki sztuki regionu. Wrocław: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich-Wydawnictwo, 1959.
 3. Waldemar Bena opis do mapy "Bory Dolnośląskie, Przemkowski Park Krajobrazowy" Wydawnictwo Turystyczne Plan, Jelenia Góra 2004 ​ISBN 83-88049-83-6
 4. Michał Kokot Udręka czy ekstaza [dostęp 06.06.2014]
 5. Monika Łagoda Ale sztuka! Chojnów jakiego nie znamy. Odsłona nr 6
 6. Michał Kokot Gagarin ma zostać w kościele. Kuria się nie zgadza
 7. Droga Krzyżowa męką pańską dla chojnowian
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Piotra i Pawła w Chojnowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy