Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Czernikowie


Na mapach: 52°55′22,2″N 14°45′30,0″E/52,922833 14,758333

Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Czernikowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Czernikowie – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Golenicach.

Herby właścicieli majątku Czerników w XIX w., z rodów von Wedel (z lewej) i von Cranach (z prawej) Zrujnowana dzwonnica przy kościele

Spis treści

Opis | edytuj kod

Budowla orientowana zbudowana na rzucie prostokąta o wymiarach 16,70 × 9 m, murowana z ciosów granitowych, bez chóru i wieży zachodniej. Grubość murów w ścianach szczytowych 1,54 m, w ścianach bocznych 1,10 m[1]. Charakterystyczne dla stylu romańskiego wąskie okna zamknięte są półpełnym łukiem. W ścianie południowej znajduje się ślad zamurowanego ostrołukowego, ceglanego portalu o ościeżach schodkowanych. Pod wschodnią częścią budowli znajduje się niedostępna krypta, o istnieniu której świadczą jedynie odpowietrzniki w dolnych partiach bocznych ścian. Wschodni szczyt rozczłonkowany został trzema prostokątnymi blendami. Salowe wnętrze nakryte jest drewnianym pułapem.

Przy kościele zniszczona dębowa dzwonnica, której konstrukcja świadczy o wysokim kunszcie stawiających ją cieśli. W zachodnim szczycie kościoła znajdują się rzeźbione w piaskowcu herby właścicieli majątku w XIX w., z rodów von Wedel i von Cranach.

Wewnątrz kościoła w ścianie wschodniej znajduje się prostokątna nisza z drzwiczkami, spełniająca pierwotnie rolę tabernakulum. Wyposażenie stanowi m.in. ambona z 1598 r.[2]

Historia | edytuj kod

Zbudowany w 2 połowie XIII w., na co wskazują starannie opracowane kwadry granitowe, ich regularny układ w poziomych warstwach oraz ostrołukowa forma portalu południowego[1]. W 1 połowie XVII w. został spalony i wkrótce odbudowany, ale bez wieży. W 1828 r. wzniesiono obok kościoła wolno stojącą więżę i odbudowano kruchtę. Pod koniec XIX w. przebudowano portal oraz szczyt zachodni kościoła, z wyjątkiem których, kościół zachował swój romański charakter.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Zygmunt Świechowski: Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku. Poznań: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1950, s. 73.
  2. Czesław Piskorski: Województwo Szczecińskie. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1966, s. 196.
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Czernikowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy