Kościół św. Urbana I w Zielonej Górze


Na mapach: 51°56′12,83″N 15°31′35,53″E/51,936897 15,526536

Kościół św. Urbana I w Zielonej Górze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół patronalny św. Urbana I – murowany kościół rzymskokatolicki w Zielonej Górze w parafii św. Urbana I. Od 2009 kościół parafialny, od 2010 kościół patronalny Zielonej Góry.

Historia | edytuj kod

W 2006 roku parafia konkatedralna św. Jadwigi Śląskiej zakupiła działkę przy ul. Lubuskiej pod budowę kaplicy na os. Braniborskim. Staraniem ks. proboszcza Włodzimierza Lange w 2007 rozpoczęto budowę kaplicy o nietypowej bryle, co spowodowane było posadowieniem kościoła na pozostałościach po starych zbiornikach wodnych. 1 sierpnia 2009 biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt erygował nową parafię pw. św. Urbana I a budująca się kaplica została kościołem parafialnym pw. św. Urbana I. Proboszczem został ks. Mirosław Donabidowicz dotychczasowy proboszcz z Przytoku, który od pierwszego dnia powstania parafii rozpoczął odprawianie Mszy świętych i nabożeństw pod gołym niebem. Stan ten trwał przez ponad rok, do czasu zadaszenia kościoła. Obecnie budowa kościoła jest daleko posunięta.

Widok na ołtarz główny kościoła św. Urbana I w Zielonej Górze (2017 r.)


Od czasu ogłoszenia św. Urbana I patronem Zielonej Góry (5 września 2010) kościół św. Urbana I jest kościołem patronalnym miasta Zielona Góra[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona parafii św. Urbana I w Zielonej Górze..
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Urbana I w Zielonej Górze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy