Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie (powiat wieluński)


Na mapach: 51°14′00,06″N 18°32′28,06″E/51,233350 18,541128

Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie (powiat wieluński) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Świętego Wawrzyńcarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wieluń - Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia archidiecezji częstochowskiej.

Jest to gotycka orientowana wybudowana z kamienia polnego w XIV lub XV wieku, wieża została w późniejszych latach nadbudowana cegłą. Prostokątna nawa nakryta drewnianym stropem jest zamknięta od strony wschodniej węższym, także prostokątnym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym, od strony zachodniej znajduje się wieża z kruchtą, wzniesiona na planie kwadratu. Wieża i prezbiterium są wzmocnione przyporami. Do północnej ściany prezbiterium jest dobudowana zakrystia nakryta sklepieniem kolebkowym, do nawy została dobudowana w latach późniejszych od strony północnej druga kruchta. Nawa od prezbiteriumjest oddzielona ostrołukową tęczą, w niej jest umieszczona belka tęczowa z krucyfiksem z XVIII wieku. Przejście na głównej osi z kruchty do nawy jest ostrołukowe. Nawę i prezbiterium nakrywa wspólny dach dwuspadowy, zakrystię nakrywa dach pulpitowy, wieżę nakrywa dach wielopołaciowy rozpłaszczony.

W ołtarzu głównym są umieszczone ludowe rzeźby świętych Małgorzaty i Mikołaja z Bari pochodzące z XVIII wieku, tabernakulum reprezentujące styl rokokowy, za ołtarzem głównym jest umieszczony ołtarz klasycystyczny wykonany w 1794 roku, malowany iluzjonistycznie przez Feliksa Zalewskiego. Do wyposażenia wnętrza należy także obraz świętego męczennika ozdobiony datą 1736 i pięć feretronów ludowych pochodzących z 1. połowy XIX wieku (na jednym jest umieszczona data 1844).

W wieży znajduje się dzwon z XV wieku ozdobiony napisem w formie gotyckiej minuskuły[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie. 2018-09-30. s. 109. [dostęp 2016-03-22].
  2. Zabytki-Dąbrowa (pol.). Serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Wieluniu. [dostęp 2016-03-22].
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie (powiat wieluński)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy