Kościół św. Zofii w Bobowej


Na mapach: 49°42′32,6″N 20°56′38,3″E/49,709056 20,943972

Kościół św. Zofii w Bobowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół świętej Zofiirzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Wszystkich Świętych w Bobowej.

Jest to świątynia wzniesiona w 2. połowie XV wieku, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1475 roku. Później przejściowo została zajęta przez arian i została rekoncyliowana przez katolików w 1646 roku. Wielokrotnie była niszczona przez pożary. Gruntownie została odnowiona w 1808 roku dzięki staraniom Michała Miłkowskiego i na początku XX wieku.

Jest to budowla gotycka, murowana, wzniesiona z kamienia. Świątynia jest jednonawowa i posiada prezbiterium zamknięte trójbocznie, opięta jest uskokowymi szkarpami w narożnikach i jedną umiejscowioną niesymetrycznie w zachodniej ścianie nawy. W jedną ze szkarp wmurowana została kropielnica późnogotycka pochodząca z 4. ćwierci XV wieku, kamienna, posiadająca dekorację maswerkową, być może była kiedyś czarą dawnej chrzcielnicy. Budowla nakryta jest dwuspadowymi dachami, pokrytymi gontem, do początku XX wieku posiadały wspólną kalenicę. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka na sygnaturkę nakryta ostrosłupowym dachem hełmowym. Wnętrze jest nakryte stropem płaskim i ozdobione fragmentami polichromii pochodzącej z XV wieku, w prezbiterium ozdobionej napisem Ihus Xpus. Okna są ostrołukowe, gotyckie i powstały w XV wieku. Trzy portale w stylu gotyckim pochodzą z XV wieku, najcenniejszym z nich jest ostrołukowy portal zachodni, prowadzący do nawy, umieszczony w schodkowym obramieniu, posiadającym laskowanie w tzw. typie długoszowskim[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2019-12-31. [dostęp 01.01.2018].
  2. Bobowa, kościół św. Zofii (pol.). Tarnowskie kościoły. [dostęp 2018-01-03].
Na podstawie artykułu: "Kościół św. Zofii w Bobowej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy