Kościół Boży


Kościół Boży w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cleveland (1913)

Kościół Boży – najstarszy na świecie kościół zielonoświątkowy, jedna z największych wspólnot zielonoświątkowców na świecie (po Zborach Bożych, Kościele Apostolskim i Kościele Chińskim). Kościół Boży jest kościołem protestanckim o zasięgu ogólnoświatowym. Ogólnoświatowa centrala Kościoła Bożego mieści się w Cleveland, w stanie Tennessee, Stany Zjednoczone. Prezbiterem Generalnym Kościoła Bożego jest pastor dr G. Dennis McGuire. Kościół Boży obejmuje 7,5 miliona wiernych w 55 tys. zborach, w 184 krajach. Ponad 1 milion wiernych mieszka w USA[2].

W Polsce zarejestrowany został w 1996 roku. W 2011 roku liczył 601 wiernych w 17 zborach[1].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Kościół Boży oficjalnie określił się jedenastoma cechami konstytutywnymi[3]:

Ponadto: przyjmujący powszechne kapłaństwo wierzących, odwołujący się także do osiągnięć radykalnej reformacji, m.in. rozdziału państwa od kościoła, popierający wolność religijną, odrzucający wszelki rytualizm i dogmatyzm, na rzecz „żywego doświadczenia”.
 • ewangeliczny – podkreślający istotę osobistej pobożności, znaczenia prawdziwego nawrócenia (nowonarodzenia) jako przełomowego momentu w życiu człowieka, wzywający do budowania intymnej relacji z Bogiem i praktykujący chrzest na wyznanie wiary w wieku świadomym przez zanurzenie w wodzie; członek Narodowego Aliansu Ewangelicznego i innych ewangelikalnych organizacji.
 • zielonoświątkowy – uznający znaczenie chrztu w Duchu Świętym jako tzw. „drugiego błogosławieństwa” po nawróceniu, którego dowodem jest mówienie innymi językami. Chrześcijanin napełniony Duchem Świętym uzdolniony jest do wydawania efektywniejszego świadectwa i prowadzenia świętego, zgodnego z Bożymi wartościami, życia.
 • prężny w ewangelizacji – czerpiący z tradycji ruchów przebudzeniowych, wzywający do osobistego zaangażowania w ewangelizację i świadczenie każdego chrześcijanina oraz wykorzystujący wszelkie możliwe sposoby i środki, aby dotrzeć do ludzi z ewangelią poprzez np. konferencje, przebudzenia, uwielbienia, koncerty, nauczanie, czy misje.
 • zorganizowany – w celu skuteczniejszej realizacji mandatu Chrystusowego zorganizowany ogólnoświatowo w jedno ciało, posiadające centralę i oddziały na całym świecie, które wzajemnie wspierają się i współpracują na rzecz realizacji misji i wspólnych projektów. Precyzyjna organizacja zapobiega również dowolności w podejściu do fundamentalnych prawd wiary.
 • troszczący się – aktywnie zaangażowany w pomoc humanitarną i socjalną, prowadząc domy dla sierot, instytucje dla trudnej młodzieży, domy samotnych matek, domy spokojnej starości a także służby wolontariatu na całym świecie.
 • misyjny – nastawiony na bezwzględne zaangażowanie w misję świadczenia o zbawieniu w Jezusie i chrzczenia pozyskanych uczniów „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” na całym świecie, niezależnie od religii wyznawanej na danym terenie; misje Kościoła działają obecnie w 160 krajach świata.

Wyznanie wiary | edytuj kod

Oficjalne wyznanie wiary Kościoła Bożego brzmi[4]:

Kościół Boży w Polsce | edytuj kod

Kościół Boży w Polsce (uprzednio znany również jako Kościół Wiary) należący do ogólnoświatowego Kościoła Bożego, stanowi federację zborów zielonoświątkowych w Polsce. Został zarejestrowany 12 stycznia 1996 roku w rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych w dziale A, pod numerem 105[5]. W 2011 roku liczył 601 wiernych należących do 17 zborów[1].

Kościół Boży w Polsce działa jako związek autonomicznych Kościołów lokalnych i prowadzi działalność misyjną. Biuro Kościoła mieści się w Krakowie[6].

Zbory | edytuj kod

Zbór w Rudzie Śląskiej
 • Województwo zachodniopomorskie
  • Chrześcijański Kościół Wiary w Szczecinie
  • Kościół Boży "Zbór Chrystusa Dobrego Pasterza" w Świdwinie
  • Kościół Boży "Dom Ojca" w Szczecinie
  • Kościół Boży "Owczarnia" w Szczecinie

Źródło: Kościół Boży w Polsce (06/2019)[7]

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Paweł Ciecieląg, dr Mikołaj Haponiuk, Olga Lewandowska, Małgorzata Krzysztofik: Wyznania religijne. Stowarzyszenia narodowościowe i etniczne w Polsce 2009-2011. Warszawa: GUS, 2013, s. 114. ISBN 978-83-7027-519-8.
 2. COG, Church of God General Assembly 2018 Agenda: Council of 24, All #ourCOG News, 24 czerwca 2018 [dostęp 2018-12-30]  (ang.).
 3. Kościół Boży jest...
 4. Wyznanie wiary Kościoła Bożego
 5. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. mswia.gov.pl. [dostęp 2015-09-04].
 6. Kościół Boży w Polsce. Kościół Boży. [dostęp 2013-11-08].
 7. Kościół Boży w Polsce, Kościół Boży w Polsce [dostęp 2019-06-26]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół Boży" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy