Kościół Domine Quo Vadis


Na mapach: 41°51′59,4″N 12°30′13,4″E/41,866500 12,503722

Kościół Domine Quo Vadis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół „Domine Quo Vadis” – jest popularną nazwą kościoła Najświętszej Marii Panny w Palmis (. Chiesa di Santa Maria delle Piante)[1] znajdującego się na południowy wschód od Rzymu ok. 800 m za bramą Porta San Sebastiano przy drodze Via Appia. Swoją popularność wśród turystów zawdzięcza legendzie, według której w tym miejscu miał się objawić Chrystus uciekającemu z Rzymu św. Piotrowi.

Spis treści

Legenda | edytuj kod

Św. Piotr apostoł uciekając z Rzymu w 64 r. przed prześladowaniami chrześcijan spotkał na drodze Jezusa. Św. Piotr zapytał Jezusa: „Quo vadis domine?” „Dokąd idziesz, Panie?", na to Jezus mu odpowiedział: „Eo Romam iterum crucifigi” „Idę do Rzymu, aby zostać ukrzyżowany”[2][3]. Tak upomniany św. Piotr zawraca i udaje się z powrotem do Rzymu, aby podzielić los prześladowanych chrześcijan. Wkrótce po tym też zostaje ukrzyżowany[4]. Jezus znika pozostawiając odciski swoich stóp na kamieniu. Na tym miejscu zbudowano niewielki jednonawowy kościół tak, aby kamień znajdował się wewnątrz kościoła. Obecnie jest to replika, a domniemany oryginał kamienia znajduje się w pobliskiej bazylice św. Sebastiana[5].

Historia | edytuj kod

Obecny kościół mieści się na miejscu dawnej świątyni z czasów przedchrześcijańskich, gdy podróżnicy udający się w drogę prosili o szczęśliwy powrót, a po powrocie dziękowali bogom. Pierwsza chrześcijańska świątynia pojawiła się tym miejscu w IX wieku, a obecny kościół pochodzi z lat późniejszych i otrzymał nowa fasadę w 1637 roku. Oficjalna nazwa kościoła „palmis” odnosi się do odcisków podeszew stóp Jezusa[5].

Ciekawostka | edytuj kod

Wewnątrz kościoła znajduje się niewielki marmurowy postument z rzeźbą wykonaną z brązu przedstawiającą popiersie Henryka Sienkiewicza. Na postumencie znajduje się wyryty napis upamiętniający laureata nagrody Nobla i autora powieści „Quo vadis”[5].

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. łacińska nazwa kościoła: Sanctae Mariae in Palmis
  2. Touring ClubT.C. Italiano Touring ClubT.C., Chiesa del Domine Quo Vadis, Roma, localita, Chiesa, Touring Club Italiano [dostęp 2020-03-08] .
  3. inna wersja: św. Piotr pyta „Domine quo vadis?" „Panie, gdzie idziesz?", a Pan odpowiedział „Venio Romam iterum crucifigi” „Idę do Rzymu, aby ponownie zostać ukrzyżowany”
  4. https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-29.php3 .:ILG:. - Czytelnia: 29 czerwca - �wi�ci Piotr i Pawe�, brewiarz.pl [dostęp 2020-03-08] .
  5. a b c e, Via Appia Antica cz.1 – Quo vadis Domine, Zagubieni w Rzymie, 29 lipca 2017 [dostęp 2020-03-08]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Kościół Domine Quo Vadis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy