Kościół Eskelhem


Na mapach: 57°29′23,0″N 18°12′35,5″E/57,489722 18,209861

Kościół Eskelhem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Eskelhem p.w. św. Michała (szw. Eskelhems kyrka) – średniowieczny kościół luterański w diecezji Visby na szwedzkiej wyspie Gotlandii.

Historia i architektura | edytuj kod

Podobnie jak inne kościoły na Gotlandii, także kamienny kościół w Eskelhem był poprzedzony przez drewnianą kaplicę. Około roku 1200 powstała nawa stojąca do teraz. Kościół był powiększany i przebudowywany (dodanie wieży w 1240 r., dodanie prezbiterium i zakrystii) i obecną formę uzyskał w XIV wieku.

Krzyż triumfalny, ok. 1250

Wnętrze świątyni zawiera freski datowane na od XIII do XV wieku. Te ostatnie przypisuje się Mistrzowi Pasji Chrystusa – lokalnemu artyście, którego prace znajdują się również w innych kościołach na Gotlandii. Najstarszym elementem kościoła jest chrzcielnica z 1196 roku, wykonana najpewniej przez mistrza Bizantiosa, i krzyż triumfalny z ok. 1250 roku[1].

Do charakterystycznych cech wystroju świątyni należą zdobienia wschodniego łuku przedstawiające Chrystusa i ewangelistów w postaci zwierząt: Chrystusa jako sokoła, Jana Chrzciciela jako orła, św. Łukasza jako wołu, czy św. Marka jako lwa.

Na zachodnim łuku znajdują się wizerunki św. Michała, patrona kościoła, i św. Olafa. Na północnej ścianie wieży znajduje się duży fresk przedstawiający Wszechświat, z siedmioma kręgami zodiaku i wieżą, na której intronizowany jest Chrystus. W prezbiterium znajduje się też ława z połowy XIII wieku.

Ołtarz wykonany jest z kamienia o kształcie owalnym. Nastawa wykonana została w 1722. Puchar komunijny datowany jest na 1726 rok.

Kościół został poddany gruntownemu remontowi w 1960. W jego trakcie odsłonięto kamienne fundamenty drewnianego kościoła z początku XI wieku. Kościół był też konserwowany w 1993.

Przypisy | edytuj kod

  1. Erland Lagerlöf (red.): Gotlands kyrkor. Rabén & Sjögren, 1973, s. 128–130. ISBN 91-29-41035-5. (szw.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Eskelhem Kyrka. Eskelhem.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół Eskelhem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy