Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Przeworsku


Na mapach: 50°03′31″N 22°29′26″E/50,058502 22,490627

Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Przeworsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół i klasztor pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Przeworsku – kościół i klasztor Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Przeworsku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościół i klasztor powstały na miejscu dawnego szpitala św. Ducha, ufundowanego przez Rafała Tarnowskiego, który posiadał prymitywne warunki, odpowiadające ówczesnym czasom. W miarę rozwoju cywilizacji szpital stracił na znaczeniu i w jego miejsce przeworscy właściciele – Antoni Lubomirski, ówczesny wojewoda lubelski, kasztelan krakowski wraz z małżonką Zofią z Korwinów Krasińską – 12 marca 1768 roku ufundowali klasztor SS. Miłosierdzia. Budowa została zakończona w roku 1780 roku, i sprowadzono Siostry Miłosierdzia. Z klasztorem przez lata blisko związany był szpital wraz ze szkołą dla dziewcząt zwaną „U Panien”.

Obecnie w klasztorze siostry prowadzą Dom Specjalny dla Dorosłych, Dom Opieki dla Kobiet prowadzony przez Zrzeszenie „Caritas” oraz przedszkole.

W kościele Matki Bożej Śnieżnej od 23 kwietnia 2006 trwa Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest jedną z trzech świątyń w archidiecezji przemyskiej, gdzie praktykowana jest taka forma kultu eucharystycznego[2].

W świątyni odprawione są nieregularnie msze w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Opis klasztoru i kościoła | edytuj kod

Piętrowy budynek klasztorny, trójskrzydłowy, połączony jest z kościółkiem. Nad głównym wejściem widnieje tablica informacyjna z 1780 r., a nad nią fresk. We wnętrzu kaplicy z barokowym frontem, znajdują się liczne cenne obrazy pochodzące ze starych przeworskich kościołów m.in. Matki Bożej Śnieżnej i św. Ducha. W kościele tym w głównym ołtarzu mieści się wartościowy, zabytkowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w sukniach ze srebrnych blach, częściowo pozłacanych. W pokoju gościnnym w klasztorze ozdobę stanowią portrety fundatorów Antoniego Lubomirskiego i Zofii z Korwinów Krasińskiej.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • F. Młynek, J. Benbenek, Przeworsk i okolice, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1960 r.
  • A. Kunysz, Siedem wieków Przeworska, Wyd. Rzeszowskie Zakłady Graficzne, Rzeszów 1974 r.
  • J. Motyka, Przeworsk i okoliczne gminy, wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2010 r., ​ISBN 978-83-61746-40-9

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie. 2020-09-30. [dostęp 30.11.2012].
  2. Wykaz kościołów i kaplic z adoracją w polskich diecezjach. Adoremus. Portal dla adorujących. [dostęp 2018-07-09].
Kościoły i kaplice Przeworska

Na podstawie artykułu: "Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Przeworsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy