Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku


Na mapach: 54°00′05″N 16°58′31″E/54,001389 16,975278

Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wnętrze świątyni

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku – rzymskokatolicki kościół parafialny. Patronem pomocniczym świątyni jest św. Juda Tadeusz.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościół wybudowano w latach 1730-1733 w stylu późnego baroku jako zbór ewangelicki w miejscu wcześniej istniejącego obiektu, spalonego w 1719 r. Świątynię często przebudowywano. Od 1861 roku do roku 1904 na kalenicy dachu znajdowała się wieżyczka kościoła[1]. W 1904 roku do budynku kościoła dobudowano wieżę z małym wierzchołkiem[2]. Od roku 1917 do 1927 wieża kościoła miała płaskie zwieńczenie[3]. Kolejny remont kościoła wykonano w 1922 r. Przerobiono m.in. późnobarokowy ołtarz z około 1730 r. pierwotnie posiadający ambonę z bogatym zwieńczeniem w formie baldachimu. Od 1927 r. wieża posiada swój dzisiejszy kształt (charakterystyczny hełm)[4].

Na początku XXI w. kościół przeszedł gruntowną modernizację: od strony północnej kościoła dobudowano zakrystię, naprawiono i odrestaurowano zegar na wieży kościelnej, odnowiono elewacje, zakupiono nowe mosiężne żyrandole i stacje drogi krzyżowej, ułożono posadzkę z marmuru, zamontowano stylizowaną mosiężną balustradę, z nowym krzyżem w prezbiterium. Kościół otrzymał nowe ławki, ołtarz, ambonę[5].

Budowa | edytuj kod

Usytuowany na niewielkim wzniesieniu umocnionym kamiennym murem oporowym kościół jest jednokondygnacyjną budowlą, na planie wydłużonego prostokąta zamkniętego w części wschodniej trójbocznie. W zachodniej części kościoła znajduje się czworoboczna, bogato dekorowana gzymsami wieża, nakryta fantazyjnym 8-bocznym hełmem. U podnóża wieży znajduje się główny wejściowy portal, złożonym z klasycystycznych kolumn, nad którymi można dostrzec herb dawnych właścicieli Miastka - rodziny von Massowów. W narożnikach przy wieży umieszczone są półkoliste przybudówki.

Zabytkowe wyposażenie wnętrza | edytuj kod

Do nielicznych zachowanych zabytkowych elementów wystroju wnętrza kościoła należą zakupione w 1876 r. w Szczecinie dwunastogłosowe organy B. Grüneberga, barokowa ambona i neogotycka chrzcielnica (ambona i chrzcielnica pochodzą z nieczynnego kościoła w Ciecholubiu, natomiast jeden z trzech dzwonów kościelnych z kościoła w Dretyniu.

Tablice pamiątkowe | edytuj kod

Na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach świątyni umieszczone są następujące tablice pamiątkowe:

 • upamiętniająca proboszczów miasteckich począwszy od 1917 (2018),
 • wysławiająca Boga za 2000 lat chrześcijaństwa i pontyfikat papieża Jana Pawła II,
 • upamiętniająca stulecie parafii (2017),
 • upamiętniająca 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II,
 • upamiętniająca organistę miasteckiego w latach 1965-2008, Józefa Wardaka (1940-2008).

Ciekawostki | edytuj kod

Do końca II wojny światowej za kościołem od strony prezbiterium stał pomnik Żelaznego Kanclerza Bismarcka[6]. Obecnie na oryginalnym postumencie znajduje się figura Chrystusa Króla[7].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Widok kościoła z wieżyczką na kalenicy
 2. Widok kościoła z wieżą z 1904
 3. Widok kościoła z wieżą z płaskim zwieńczeniem
 4. Widok kościoła z charakterystycznym hełmem na wieży
 5. Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku
 6. Widok pomnika O. von Bismarcka
 7. Widok kościoła z figurą Chrystusa Króla
Na podstawie artykułu: "Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy