Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie


Na mapach: 50°00′34,4″N 20°55′11,1″E/50,009556 20,919750

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tarnów Zachód diecezji tarnowskiej. Znajduje się w tarnowskiej dzielnicy Mościce, przy ul. Zbylitowskiej 5.

Budowa świątyni, według projektu Stanisława Gałęzowskiego i Władysława Pieńkowskiego[1], została rozpoczęta w 1948 roku i zakończyła się w 1956 roku. W latach 1959-60 do świątyni została dobudowana kaplica.

Kościół reprezentuje architekturę modernistyczną, został wzniesiony z cegły i żelbetu. Świątynia posiada korpus trzynawowy oraz kaplicę od strony zachodniej. Prezbiterium budowli jest podzielone na trzy nawy, z których środkowa jest szersza od pozostałych i posiada kształt transeptu, zamykają je półkoliste apsydy. Nawa główna jest znacznie podwyższona w stosunku do naw bocznych, oddzielają ją od nich półkoliste arkady, jej ściany są rozczłonkowane filarami, przeprutymi prześwitami. Wnętrza nakrywają stropy kasetonowe, pokryte drewnianą okładziną. Chór muzyczny jest podparty czterema betonowymi kolumnami. Elewacja frontowa jest zwieńczona zmniejszoną wieżą, w centralnej części jest pokryta kasetonami, ujętymi w wydłużone, zamknięte półkoliście blendy, niżej są umieszczone trzy wejścia, zamknięte półkoliście, z których centralne jest największe. W bocznych elewacjach znajduje się po sześć wysokich, smukłych okien. Nad prezbiterium jest umieszczona latarnia w kształcie korony i zakończona iglicą. Kaplica Matki Bożej Fatimskiej w kształcie rotundy, posiada dwie kondygnacje, w górnej części jest oświetlona pasem prostokątnych okienek, nakrywa ją dach namiotowy. W prezbiterium znajdują się witraże zaprojektowane przez Gierżabka. W oknach lewej nawy są umieszczone witraże przedstawiające świętych i błogosławionych polskich: Maksymiliana Kolbego, Teresę Ledóchowską, Jana Kantego, królewicza Kazimierza, Stanisława Kostkę, Jacka, królową Jadwigę, Kingę, Świerada, Benedykta, biskupa Stanisława i biskupa Wojciecha. Z kolei, w prawej nawie witraże przedstawiają apostołów: Filipa, Tomasza, Jakuba Młodszego, Bartłomieja, Mateusza, Macieja, Andrzeja, Jakuba Starszego, Judę Tadeusza, Jana, Szymona i Piotra[2].

Wnętrze kościoła.

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia parafii – Parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, www.moscice.diecezja.tarnow.pl [dostęp 2018-02-21]  (pol.).
  2. Tarnów-Mościce, kościół NMP Królowej Polski (pol.). Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2018-02-21].
Na podstawie artykułu: "Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy