Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mściwojowie


Na mapach: 51°02′30″N 16°16′14″E/51,041667 16,270556

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mściwojowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Jawor diecezji legnickiej). Świątynia była wzmiankowana w 1251 roku, obecny kościół został zbudowany w 1792 roku i przebudowany w 1844 roku.

Architektura i wnętrze | edytuj kod

Budowla posiada jedną nawę, została wzniesiona na planie prostokąta ze ściętymi i zaokrąglonymi narożnikami, z wnętrzem nakrytym sklepieniem żaglastym i zamkniętym półkoliście prezbiterium, z wieżą znajdującą się w przęśle poprzedzającym i zwieńczoną ośmiobocznym stożkowym dachem hełmowym. Świątynia posiada dachy dwuspadowe przełamane na styku nawy i prezbiterium. Elewacje kościoła są podzielone pilastrami z prostymi oknami zamkniętymi łukiem. Do wystroju i wyposażenia wnętrza należą: rozbudowana polichromia sklepień i ścian, a także wolnostojący architektoniczny ołtarz główny, ambona powstała pod koniec XVIII wieku, kamienna chrzcielnica, prospekt organowy oraz obrazy przedstawiające czterech Ewangelistów, wolnostojące rzeźby i witraże wykonane w pracowni Franza Mayera w Monachium. Budowla posiada również cudowną figurkę Matki Bożej Bolesnej, powstałą w XVIII wieku[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2020-09-30. [dostęp 2019-09-10].
  2. Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mściwojowie. Diecezja legnicka. [dostęp 2019-09-10].
Na podstawie artykułu: "Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mściwojowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy