Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów w Horodence


Na mapach: 48°40′N 25°30′E/48,666667 25,500000

Kościół i klasztor teatynów w Horodence w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów w Horodence) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Misjonarzy w Horodence – dawny rzymskokatolicki kościół w Horodence przy ul. Włodzimierza Wielkiego 1 (ukr. вул. Володимира Великого, 1), uważany za jeden z najcenniejszych zabytków późnobarokowej architektury i rzeźby XVIII w. w całej Rzeczypospolitej[1]

Spis treści

Historia i architektura | edytuj kod

23 sierpnia 1743 ówczesny właściciel Horodenki starosta kaniowski Mikołaj Bazyli Potocki dokonał zapisu na kościół w tym mieście. Świątynię zaprojektował lwowski architekt Bernard Meretyn. Dekorację wnętrza wykonali wspólnie Meretyn i Jan Jerzy Pinzel. Ich głównym dziełem był wspaniały ołtarz główny, ozdobiony monumentalnymi rzeźbami. Pinzel wyrzeźbił również ołtarze boczne i bogato ornamentowaną ambonę.

W 1866 kościół był restaurowany. Wymieniono wówczas dach. Kolejna restauracja miała miejsce w latach 1905–1906 pod nadzorem architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Kolejny raz odrestaurowano kościół w latach 20. XX w.; usunięto wówczas uszkodzenia powstałe w 1915 w wyniku pierwszej wojny światowej.

Po drugiej wojnie światowej kościół został zrujnowany, przepadła większość rzeźb Pinzla. W budynkach klasztoru mieściły się m.in. koszary i zakład włókienniczy. Po 1991 kościół został przekazany ukraińskiemu kościołowi greckokatolickiemu. Od tamtego czasu w kościele trwa permanentny remont.

Resztki wyposażenia znalazły się w muzeum Pinzla urządzonym w 1996 w byłym kościele klarysek we Lwowie.

Architektura | edytuj kod

Monumentalną fasadę trzynawowej bazyliki flankują dwie wieże wzniesione na planie kwadratu, wysunięte do przodu i zwieńczone niskimi hełmami. Pomiędzy wieżami znajduje się bogato dekorowany, barokowy szczyt. Fasadę zdobią pilastry zwieńczone korynckimi kapitelami i gzymsy.

Od strony północnej do kościoła przylega zbudowany w tym samym czasie piętrowy budynek klasztoru. Naprzeciwko wieży południowej kościoła znajduje się kolumna z figurą Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (1751), dłuta Pinzla.

Kościół Franciszkanów w Przemyślu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rzecz-pospolita.com: HORODENKA. [dostęp 2010-09-28].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów w Horodence" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy