Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii


Na mapach: 51°58′51,95″N 21°13′14,49″E/51,981097 21,220692

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwariirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu czerskiego archidiecezji warszawskiej.

Historia świątyni | edytuj kod

Murowana świątynia została ufundowana w 1756 roku przez Franciszka Bielińskiego i wzniesiona w stylu barokowym dla zakonu bernardynów. Kościół został wzniesiony na miejscu drewnianej budowli zniszczonej przez huragan lub pożar. Świątynia została zaprojektowana przez włoskiego architekta Jakuba Fontanę. W 1864 roku klasztor bernardynów, istniejący przy kościele, został skasowany przez władze carskie, za uczestnictwo zakonników w powstaniu styczniowym. W 1897 roku świątynia zostaje mianowana kościołem parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W dniu 8 kwietnia 1952 roku kościół i parafia zostaje przekazana księżom marianom.

Zabytki świątyni | edytuj kod

Na frontonie kościoła jest umieszczona tablica z napisem "Vota mea" wmurowana na pamiątkę odrestaurowania budowli w 1848 roku. Wnętrze posiada architekturę i wyposażenie w stylu barokowym, pochodzące z II połowy XVIII stulecia. Na gzymsach i rogach ołtarzy są umieszczone aniołki. Chrzcielnica pochodzi z XVIII stulecia. Cztery ołtarze boczne posiadają obrazy namalowane przez Szymona Czechowicza przedstawiające: scenę Ofiarowania Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, św. Rodzinę, św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego Padewskiego. Stacje Drogi Krzyżowej, wykonane w stylu barokowym są umieszczone na filarach świątyni. Ołtarz główny posiada cudowny obraz Matki Bożej oraz posągi świętych Piotra i Pawła. Sarkofag wykonany z czarnego marmuru mieści relikwie św. Waleriana, sprowadzone przez biskupa Wierzbowskiego do Góry Kalwarii w 1683 roku. W zakrystii znajdują się meble intarsjowane z XVIII stulecia oraz kopie portretów. Za ołtarzem głównym umieszczony jest kapitularz. Obraz Matki Bożej z Guadelupe został namalowany w XVII stuleciu i reprezentuje szkołę hiszpańską[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie. 2020-09-30. [dostęp 04.10.2014].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, www.organy.art.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-07] .
  3. Kościół parafialny (pol.). Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii. [dostęp 2014-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-10)].
Na podstawie artykułu: "Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy