Kościół Pana „Aladura”


Kościół Pana „Aladura” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Pana „Aladura” – afrochrześcijański Kościół, który został założony w 1930 roku przez Josiah Olunowo Oshitelu w Ogere, w Nigerii[1]. Powstał z ruchu Aladura, związanym z ruchem zielonoświątkowym, a obecnie rozprzestrzenił się po całym świecie zwłaszcza w sąsiednich krajach: Benin, Togo, Ghana, Liberia i Sierra Leone. Szacuje się, że ma 3,6 miliona wiernych[2]. Kościół prowadzi własny Instytut Teologiczny, który jest obecnie częścią Lagos State University.

Praktyka religijna | edytuj kod

Słowo „Aladura” pochodzi z języka joruba, jego znaczenie to „Modlitwa”. Modlitwa jest w centrum praktyk religijnych Kościoła Pana. Przez członków kościoła prowadzone są rozszerzone posiedzenia modlitewne. W Kościele Aladura, zostały wprowadzone, jako w jednym z pierwszych niezależnych kościołów typowo afrykańskie elementy usługi, takie jak perkusja, klaskanie i tańce Afryki Zachodniej. Charakterystycznym dla nabożeństw, jest ubiór w białe sutanny.

Jako hasło i przewodnie nauczanie, kościół ułożył cztery zasady: moc zielonoświątkowa, nauczanie biblijne, program ekumeniczny i odpowiedzialność społeczna[3].

Ekumenia | edytuj kod

Kościół Aladura kładzie duży nacisk na współpracę ekumeniczną z innymi kościołami. Tym samym jest członkiem wielu organizacji ekumenicznych. Są to między innymi[4]:

  • Światowa Rada Kościołów
  • Konferencja Kościołów Afrykańskich (AACC)
  • Brytyjska Rada Kościołów (BCC)
  • Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii (CAN)

Przypisy | edytuj kod

  1. Aladura.info. "Home".
  2. Światowa Rada Kościołów
  3. Journey So Far, ​ISBN 3-8258-6087-7​; Publication - TCLAW Publishers, 2009.
  4. Aladura.info. "Ecumenical Connections of The Church of the Lord (Aladura) Worldwide".
Na podstawie artykułu: "Kościół Pana „Aladura”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy