Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wełnie


Na mapach: 52°43′29″N 16°54′35″E/52,724722 16,909722

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wełnie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wełnie – drewniana świątynia katolicka zlokalizowana w Wełnie (powiat obornicki, województwo wielkopolskie).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościół jest budowlą z początku XVII wieku, dziełem wiejskich cieśli. 11 września 1780 roku w kościele odbył się ślub Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, i jego drugiej żony Estery Wierusz-Kowalskiej[1].

Architektura | edytuj kod

Kościół posiada nawę główną i nawę poprzeczną. Dookoła budynku biegnie kryty ganek (tzw. soboty). Malowidła na pułapie nawy głównej, prezbiterium i nawy poprzecznej wykonał Adam Swach, malarz – franciszkanin (pierwsza połowa XVIII wieku). Przedstawiają one sceny związane z legendą i kultem Świętego Krzyża, m.in. na stropie prezbiterium Widzenie cesarza Konstantyna, na stropie nawy Znalezienie Drzewa Krzyża przez św. Helenę, na ścianach prezbiterium i nawy – postacie Chrystusa, Marii i 12 apostołów. Olejne obrazy na ławach i stallach wykonali rzemieślnicy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Region wielkopolska. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wełnie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. [dostęp 2011-07-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wełnie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy