Kościół San Cataldo w Palermo


Na mapach: 38°06′53″N 13°21′45″E/38,114722 13,362500

Kościół San Cataldo w Palermo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół San Cataldorzymskokatolicki kościół w Palermo, w archidiecezji Palermo. Położono przy Piazza Bellini, w sąsiedztwie kościoła Santa Maria dell’Ammiraglio. Jeden z zabytków architektury arabsko-normańskiej w Palermo wpisanych w 2015 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia | edytuj kod

Kościół jest fundacją Maio z Bari, kanclerza na dworze króla Sycylii Wilhelma I Złego[1]. Prace budowlane przy świątyni ukończono w 1154[2]. Do śmierci inicjatora budowy w 1160 nie ukończono jednak prac przy dekoracji wnętrza[1] i nigdy do nich nie powrócono[2]. W 1182 Wilhelm II Dobry przekazał świątynię benedyktynom z Monreale. Kościół pozostawał czynny do końca XVIII w., gdy został zamknięty i zaadaptowany na placówkę pocztową[3]. Sto lat później obiekt odrestaurowano pod kierunkiem Giuseppe Patricolo[3]. Od 1937 świątynia należy do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[2].

W 2015 kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z innymi zabytkami architektury arabsko-normańskiej w Palermo oraz katedrami w Monreale i Cefalù[4].

Architektura | edytuj kod

Kościół wzniesiony został w stylu łączącym elementy architektury romańskiej i arabskiej. Jest zbudowany na planie prostokąta z przylegającą absydą. Jest trójnawowy. Jedyną dekoracją wnętrza jest XII-wieczna mozaika ułożona na posadzce budynku[3][1]. Świątynia zwieńczona jest trzema czerwonymi kopułkami[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c T. Jepson, Sycylia, G+J RBA, Warszawa 2012, s. 47.
  2. a b c d La Cataldo, Palermo
  3. a b c Chiesa di San Cataldo
  4. Arab-Norman Palermo and the Cathedral Churches of Cefalú and Monreale
Na podstawie artykułu: "Kościół San Cataldo w Palermo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy