Kościół Trójcy Świętej w Witebsku


Na mapach: 55°11′31,1″N 30°12′02,3″E/55,191972 30,200639

Kościół Trójcy Świętej w Witebsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 12 gru 2019. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Najświętszej Trójcy w Witebsku (farny) – nieistniejący kościół Mariawitek znajdujący się na Zamku Dolnym w Witebsku. Został wybudowany w 1749 roku, obok cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy. Funkcjonował do 1. poł. XIX w. W 2. poł. XIX w. został przebudowany przez rosyjskie władze, a następnie wyburzony przez bolszewików w latach 50. XX wieku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Murowany kościół został zbudowany jako parafialny w 1749 roku, przy nim znajdowała się drewniana plebania. Później należał do zakonu Mariawitek[1]. Po stłumieniu powstania listopadowego w lata 1842-1844 władze rosyjskie zamknęły kościół z powodu jego bliskiego położenia względem cerkwi Zwiastowania[2]. Wkrótce świątynię przebudowano (rozebrano wieże). W latach 1862-1903 w dawnym kościele mieściło się witebskie centralne archiwum akt dawnych, archiwum rady guberni oraz archiwum kancelarii generał-gubernatora. Kościół ucierpiał podczas II wojny światowej Pod koniec lat 50., na pocz. 60 XX wieku budynek zburzyły władze sowieckie.

Architektura | edytuj kod

Kościół był pomnikiem architektury baroku wileńskiego. Była to 2-wieżowa, trójnawowa bazylika. Fasada główna była podzielona pilastrami i gzymsami na trzy kondygnacje i pięć przęseł. Po obu stronach frontonu wznosiły się pięciokondygnacyjne wieże.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Кулагін А.К.А. М. Кулагін А.К.А., Касцёл Найсвяцейшай Тройцы і кляштар марыявітак, [w:] Каталіцкія храмы Беларусі: Энцыкл. даведнік, Mińsk: БелЭн, 2008, s. 400 .???
  2. Губина В.Г.В. В. Губина В.Г.В., Положение православных и католических храмов на Беларуси в ХIХ в. Cравнительный анализ, [w:] Конференции / VI Международные Кирилло-Мефодиевские чтения [online], 2000 .
Na podstawie artykułu: "Kościół Trójcy Świętej w Witebsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy