Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie


Na mapach: 53°21′49″N 17°01′54″E/53,363611 17,031667

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowierzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Złotów. Należy do dekanatu Złotów I. Mieści się przy ulicy Panny Marii.

Jest to wczesnobarokowa budowla wybudowana w latach 1661-1664. Została ufundowana przez wojewodę poznańskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego. Świątynia została wzniesiona na miejscu zniszczonej w czasie „potopu szwedzkiego” drewnianej budowli z 1619 roku.

Jest to budowla wybudowana na planie krzyża łacińskiego, jednonawowa, posiada dwie kaplice – św. Anny oraz Matki Bożej Różańcowej. Do wyposażenia kościoła należy pięć bogato zdobionych ołtarzy, w tym najważniejszy – ołtarz główny z obrazem „Koronacja Najświętszej Maryi Panny”, wykonanym przez Paulusa Hacka z Antwerpii. Zabytkami są również ambona i chrzcielnica. Polichromia została wykonana w latach 1964-1966 przez Annę i Leonarda Torwirtów. W 1850 roku do kościoła została dobudowana wolnostojąca dzwonnica.

Pod kaplicą Matki Bożej Różańcowej są umieszczone dwie krypty w których złożono szczątki rodziców Andrzeja Karola Grudzińskiego oraz jego 3 letniego syna. Godna zobaczenia jest metalowa trumna, w której pochowano dziecko. Ozdobiona jest ona unikatowym w Polsce dziecięcym portretem trumiennym. Kryptę można zwiedzać[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-10].
  2. Zabytki sakralne (pol.). Urząd Miejski w Złotowie. [dostęp 2012-12-10].
Na podstawie artykułu: "Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy