Kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie


Na mapach: 51°15′01,94″N 22°33′47,00″E/51,250539 22,563056

Kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lubliniekościół rektoralny należący dawniej do zakonu karmelitanek bosych, obecnie do szarytek.

Historia, architektura i wyposażenie | edytuj kod

Pierwotnie w I połowie XVII stulecia Zofia Daniłłowiczowa ufundowała klasztor dla zakonu Karmelitanek bosych a przy nim świątynie pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prace budowlane rozpoczęły się w 1644 roku. Klasztor wraz z kościołem tworzą czworokąt skupiony wokół wewnętrznego dziedzińca. W 1807 roku do klasztoru zostały przeniesione Karmelitanki bose z klasztoru przy kościele św. Józefa (obecnie należy do ojców karmelitów bosych). W późniejszych latach klasztor został częściowo zamieniony na szpital, a zakonnice otrzymały jedną czwartą budynków. W 1826 roku po odrestaurowaniu zabudowań klasztornych, zostały sprowadzone szarytki, które umieściły w klasztorze szpital oraz przytułek dla sierot. Kasata zakonów w 1864 roku doprowadziła do zredukowania liczby zakonnic do sześciu[2].

Jednocześnie z klasztorem w latach 1646-1650 rozpoczęła się budowa świątyni, którą ukończono na początku XVIII stulecia. Z powodu tak długiej budowy kościół jest niejednolity stylowo: fasada nie posiada wieży i została wzniesiona bardzo prymitywnie - reprezentuje renesans lubelski. Rzut świątyni to krzyż o nierównych ramionach, z dwiema zakrystiami, reprezentuje styl barokowy. Świątynia została konsekrowana w dniu 7 września 1721 roku przez sufragana lwowskiego biskupa Feliksa Sznawskiego (zostało to upamiętnione tablicą murowaną z napisem umieszczoną nad wielkimi drzwiami). Wyposażenie świątyni reprezentuje styl barokowy: ołtarz główny i cztery boczne oraz ambona[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Krzysztof Deszczak: Lublin – Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (pol.). Polskie Wirtualne Centrum Organowe, 2007-10-5. [dostęp 2014-07-20].
  2. a b Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Archidiecezja lubelska. [dostęp 2013-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu.
Na podstawie artykułu: "Kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy