Kościół w Starym Oleśnie


Na mapach: 50°54′20″N 18°21′36″E/50,905556 18,360000

Kościół św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kościół w Starym Oleśnie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie – zabytkowa drewniana świątynia pod wezwaniem Marii Magdaleny, jedna z najstarszych w powiecie oleskim.

Kościół stanowi jeden z 70 starych, drewnianych kościółków Śląska Opolskiego, będących na szlaku drewnianego budownictwa sakralnego, który w całości znajduje się w województwie opolskim[2].

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Parafia św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie.

Kościół został zbudowany w 1680 roku przez oo.Augustianów z Olesna.

Do 1910 roku wioski: Stare Olesno, Gronowice i Ciarka obsługiwali oo. Augustiani. Od 1911 roku Stare Olesno wraz z sąsiednimi wioskami stało się samodzielną parafią.

Kościółek został w latach 1955-1957 i w 1959 roku gruntownie odnowiony. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej z wieżą o konstrukcji słupowej. Prezbiterium jest zamknięte ścianą prostą. Od północy szersza nawa prostokątna z wieżą od zachodu, po bokach której są dwa nowe składziki. Prezbiterium nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym z płaskimi odcinkami. W nawie widoczny jest strop płaski.

Wnętrze nowo oszalowane. Tęcza o ściętych górą narożnikach. Chór wsparty na dwóch słupach. Okna sklepione półkoliście. Na zewnątrz ściany obite gontem. Dachy są siodłowe również obite gontem. Wieża o ścianach pochyłych, szalkowana o nieznacznie nadwieszoną izbicą o ścianach pionowych, nakryta jest ośmiobocznym namiotowym dachem gontowym. Izbica okienka o wykroju kwadratu przenikającego się czworoliściem. Nad nawą sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta jest daszkiem namiotowym gontowym. W północnym składziku odrzwia przeniesione zostały z wejścia od nawy pod wieżą z nadprożem wyciętym w kształcie oślego grzbietu.

Wewnątrz kościółka znajduje się obraz Matki Boskiej z XVII w. oraz stacje drogi krzyżowej o charakterze ludowym z XIX w.

Świątynia należy do Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego[3].

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Juszczyszyn. Plebania mieści się w Starym Oleśnie przy ulicy Kluczborskiej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie. 2020-09-30. [dostęp 6 października 2012].
  2. Szlak drewnianego budownictwa sakralnego Opolszczyzny. [dostęp 15 maja 2013].
  3. Spis kościołów na szlaku. [dostęp 2012-11-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Drewniane kościoły województwa opolskiego

Na podstawie artykułu: "Kościół w Starym Oleśnie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy