Kościelec (województwo śląskie)


Na mapach: 50°53′48″N 19°12′55″E/50,896667 19,215278

Kościelec (województwo śląskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościelec – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Rędziny.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Najbliższy przystanek kolejowy znajduje się w Rząsawie.

Koło miejscowości znajduje się lądowisko Częstochowa-Rudniki, na którym wylądowali Jurij Gagarin i Jan Paweł II, oraz samolot Ił-18, w którym obecnie znajduje się restauracja.

Zabytki | edytuj kod

  • pozostałości parku

Sport | edytuj kod

W Kościelcu od 1966 roku działa klub piłkarski LKS Lotnik Kościelec. LKS Lotnik posiada stadion o pojemności 1750 miejsc. W połowie lat sześćdziesiątych zaczęto powszechnie organizować Zrzeszenie pod nazwą Ludowe Zespoły Sportowe i trójka mieszkańców Kościelca wpadła na pomysł utworzenia miejscowego klubu. I tak z ich inicjatywy, powstał LKS „Lotnik” Kościelec. Nazwa ta, związana z tutejszym lotniskiem i stacjonującym tutaj wojskiem, przetrwała zresztą do dzisiaj. Lotnik po wielu latach gry w klasie „A”, wreszcie w sezonie 1990/91 zdołał awansować do ligi wojewódzkiej. Skład ówczesnej drużyny tworzyli wyłącznie mieszkańcy Kościelca. Przez kolejnych siedem lat cała drużyna jak i miejscowe boisko zaczęło się zmieniać. Wybudowano nowy obiekt, zrobiono piękną murawę, a Lotnik w sezonie 1998/99 wywalczył awans do IV ligi! Był to największy sukces klubu. Początki były ciężkie, ale potem Lotnik Kościelec stał się jedną z najsilniejszych drużyn województwa śląskiego. Po odejściu sponsora, w sezonie 2004/05 Lotnik po raz pierwszy w historii spadł do niższej ligi. Po trzech sezonach gry w „A” klasie w sezonie 2007/08 „Biało-niebiescy” ponownie awansowali do ligi „okręgowej”.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kościelec (województwo śląskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy