Koalicja Konserwatywna


Koalicja Konserwatywna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koalicja Konserwatywna (KK) – polska partia polityczna o profilu prawicowym działająca w latach 1994–1999.

Historia | edytuj kod

Koalicja Konserwatywna powstała w wyniku rozłamu w Partii Konserwatywnej w lutym 1994 pod przewodnictwem Kazimierza Ujazdowskiego. Powodem wystąpienia z partii części działaczy był spór z przewodniczącym PK Aleksandrem Hallem na temat modelu integracji prawicy po przegranych wyborach parlamentarnych w 1993. Grupa pod przewodnictwem Kazimierza Ujazdowskiego opowiadała się za współpracą polityczną z Porozumieniem Centrum i Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Aleksander Hall był zaś za zbliżeniem z Unią Demokratyczną i Kongresem Liberalno-Demokratycznym.

W 1994 KK działała w Przymierzu dla Polski. Rok później popierała Hannę Gronkiewicz-Waltz w wyborach prezydenckich. W 1996 partia współtworzyła Akcję Wyborczą Solidarność. W wyborach parlamentarnych w 1997 z listy AWS uzyskała dwa mandaty poselskie (Kazimierz Ujazdowski we Wrocławiu i Jerzy Polaczek w Katowicach).

W lutym 1999 Koalicja Konserwatywna połączyła się ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i zakończyła działalność.

Liderzy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Krystyna Paszkiewicz (red.): Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2000, s. 21–23. ISBN 83-229-2148-9.
Na podstawie artykułu: "Koalicja Konserwatywna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy