Koalicja Polska


Koalicja Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koalicja Polska – projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, powołany w 2019. Jego reprezentacją parlamentarną stał się klub PSL – Koalicja Polska, którego powstanie ogłoszono 4 lipca 2019 (oprócz tego do koalicji dołączyli także posłowie spoza klubu).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy o pomyśle powołania Koalicji Polskiej wspomniano na konferencji prasowej 4 lutego 2019, w której wzięli udział przedstawiciele PSL, Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów i środowiska samorządowego skupionego wokół Rafała Dutkiewicza[1]. W eurowyborach w maju tego samego roku PSL, Nowoczesna i UED wystartowały jednak w ramach Koalicji Europejskiej, której trzon stanowiła Platforma Obywatelska (znalazły się w niej też środowiska lewicowe). Po przegranych z PiS wyborach PO i Nowoczesna postanowiły kontynuować współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej, natomiast 1 czerwca 2019 rada naczelna PSL opowiedziała się za budową wokół tej partii chrześcijańsko-demokratycznej Koalicji Polskiej, która miałaby wystartować w wyborach parlamentarnych w tym samym roku[2] (jako komitet wyborczy PSL, bądź w sojuszu z PO bez udziału środowisk lewicowych[3]). Chęć współtworzenia koalicji jako pierwsze zadeklarowały Liga Polskich Rodzin[4][5] i UED[6].

4 lipca ogłoszono powołanie klubu parlamentarnego PSL – Koalicja Polska, powstałego z przekształcenia klubu PSL-UED, w związku z przystąpieniem do niego dwóch posłów wykluczonych wcześniej z PO Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka (którzy przeszli z klubu PO-KO) oraz posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka (dotychczas niezrzeszonego)[7].

6 lipca rada naczelna PSL potwierdziła stanowisko, w którym opowiedziała się za podjęciem rozmów z PO o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych przy odrzuceniu możliwości wspólnych list z SLD i Wiosną[8]. 13 lipca rada krajowa UED oficjalnie potwierdziła udział w budowaniu koalicji, a 15 lipca prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że rozmowy z PO zostały już zakończone i partie nie wystartują w ramach wspólnego komitetu[9]. 23 lipca sekretarz PSL Piotr Zgorzelski oznajmił, że do Koalicji Polskiej dołączyło Stronnictwo Demokratyczne. Poinformowano też o zaawansowanych rozmowach ze Stronnictwem Pracy i Polską Federacją Stowarzyszeń Rodzin Katolickich[10][11]. 5 sierpnia PSL zawarło porozumienie o wspólnym starcie w wyborach z partią Ślonzoki Razem i Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski[12], a 8 sierpnia z ruchem Kukiz’15 (z którym PSL przyjęło wspólne postulaty m.in. mieszanej ordynacji wyborczej, powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego, e-votingu, możliwości odwołania posła, emerytury bez podatku, deregulacji gospodarki, ulgi podatkowej na OZE, czy też pakietu antykorupcyjnego)[13], posiadającym osobny klub poselski. 22 sierpnia do Koalicji Polskiej dołączyły lubuskie struktury Bezpartyjnych Samorządowców, pomimo deklaracji samodzielnego startu tego ruchu w skali kraju[14].

Parlamentarzyści | edytuj kod

Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska | edytuj kod

Senator Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska | edytuj kod

Posłowie Klubu Poselskiego Kukiz’15 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. „Polacy oczekują Koalicji Polskiej”. Nowoczesna, PSL i UED wystąpiły z apelem, tvn24.pl, 4 lutego 2019 .
 2. PSL buduje własny blok na wybory – Koalicję Polską, rp.pl, 1 czerwca 2019 .
 3. KamilK. Dziubka KamilK., AndrzejA. Stankiewicz AndrzejA., Ludowcy gotowi na rozwód z Platformą, onet.pl, 27 czerwca 2019 .
 4. ZG LPR w sprawie budowy Koalicji Polskiej, lpr.pl, 11 czerwca 2019 .
 5. Rada Polityczna LPR przed wyborami parlamentarnymi, lpr.pl, 3 lipca 2019 .
 6. Protasiewicz: Kosiniak-Kamysz lepszym liderem od Schetyny, rmf24.pl, 2 lipca 2019 .
 7. Powstał nowy klub PSL-Koalicja Polska, wnp.pl, 4 lipca 2019 .
 8. Kosiniak-Kamysz: Do wyborów nie pójdziemy z lewicą, zapraszamy do rozmów samą PO, gazetaprawna.pl, 5 lipca 2019 .
 9. PSL: sprawa rozmów z PO zamknięta, onet.pl, 15 lipca 2019 .
 10. Zgorzelski: Listy PSL są gotowe, ale muszą jeszcze przejść weryfikację w regionach. W ciągu półtora tygodnia wszystko będzie wiadome, wpolityce.pl, 26 lipca 2019 .
 11. Sawicki o działaniu prezesa UODO, rmf24.pl, 30 lipca 2019 .
 12. PSL na Śląsku. Porozumienia z ugrupowaniami regionalnymi, interia.pl, 5 sierpnia 2019 .
 13. Oficjalnie: PSL i Kukiz’15 wystartują wspólnie, rp.pl, 8 sierpnia 2019 .
 14. Lubuskie: Porozumienie PSL z Bezpartyjnymi Samorządowcami, interia.pl, 22 sierpnia 2019 .
Na podstawie artykułu: "Koalicja Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy