Koalicja Polska


Koalicja Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koalicja Polska – projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, powołany w 2019. Jego reprezentacją parlamentarną w Sejmie VIII kadencji i Senacie IX kadencji był klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska, którego powstanie ogłoszono 4 lipca 2019 (od 8 sierpnia związany z koalicją był również klub poselski Kukiz’15), natomiast w Sejmie IX kadencji i Senacie X kadencji (od 12 listopada 2019) stał się nią klub Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, od 28 listopada 2020 noszący nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy o pomyśle powołania Koalicji Polskiej wspomniano na konferencji prasowej 4 lutego 2019, w której wzięli udział przedstawiciele PSL, Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów i środowiska samorządowego skupionego wokół Rafała Dutkiewicza[1]. W eurowyborach w maju tego samego roku PSL, Nowoczesna i UED wystartowały jednak w ramach Koalicji Europejskiej, której trzon stanowiła Platforma Obywatelska (znalazły się w niej też środowiska lewicowe). Po przegranych z PiS wyborach PO i Nowoczesna postanowiły kontynuować współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej, natomiast 1 czerwca 2019 rada naczelna PSL opowiedziała się za budową wokół tej partii chrześcijańsko-demokratycznej Koalicji Polskiej, która miałaby wystartować w wyborach parlamentarnych w tym samym roku[2] (jako komitet wyborczy PSL, bądź w sojuszu z PO bez udziału środowisk lewicowych[3]). Chęć współtworzenia koalicji jako pierwsze zadeklarowały Liga Polskich Rodzin[4][5] i UED[6].

4 lipca ogłoszono powołanie klubu parlamentarnego PSL – Koalicja Polska, powstałego z przekształcenia klubu PSL-UED, w związku z przystąpieniem do niego dwóch posłów wykluczonych wcześniej z PO – konserwatystów Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka (którzy przeszli z klubu PO-KO) – oraz posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka (dotychczas niezrzeszonego, do końca kadencji pozostającego członkiem Nowoczesnej)[7].

6 lipca rada naczelna PSL potwierdziła stanowisko, w którym opowiedziała się za podjęciem rozmów z PO o wspólnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych przy odrzuceniu możliwości wspólnych list z SLD i Wiosną[8]. 13 lipca rada krajowa UED oficjalnie potwierdziła udział w budowaniu koalicji, a 15 lipca prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że rozmowy z PO zostały już zakończone i partie nie wystartują w ramach wspólnego komitetu[9]. 23 lipca sekretarz PSL Piotr Zgorzelski oznajmił, że do Koalicji Polskiej dołączyło Stronnictwo Demokratyczne[10]. 5 sierpnia PSL zawarło porozumienie o wspólnym starcie w wyborach z partią Ślonzoki Razem i Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski[11], a 8 sierpnia z ruchem Kukiz’15 (z którym PSL przyjęło wspólne postulaty m.in. mieszanej ordynacji wyborczej, powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego, e-votingu, możliwości odwołania posła, emerytury bez podatku, deregulacji gospodarki, ulgi podatkowej na OZE, czy też pakietu antykorupcyjnego)[12], posiadającym osobny klub poselski. 22 sierpnia do Koalicji Polskiej dołączyły lubuskie struktury Bezpartyjnych Samorządowców, pomimo samodzielnego startu tego ruchu w skali kraju[13].

Na listach KW PSL do Sejmu, oprócz przedstawicieli tej partii (i m.in. innych posłów PSL-KP), a także K’15, UED, ŚR i SD, znaleźli się również m.in. przedstawiciele partii Polska Nas Potrzebuje (w tym jej lider Dariusz Grabowski), szef partii Jeden-PL, członek rady politycznej LPR, czy też członek PO[14]. Do Senatu KW PSL wystawił 16 kandydatów – członków tej partii oraz Michała Kamińskiego z UED[15]. Ponadto z własnego komitetu (konkurując jedynie z kandydatem PiS) wystartował działacz PSL Artur Bagieński[16]. Ruch Kukiz’15 powołał KWW Kukiz15 do Senatu, z ramienia którego wystartowało dwoje kandydatów (w tym jeden w konkurencji do kandydata PSL)[17]. Do Senatu wystartował również (konkurując jedynie z kandydatem PiS) poseł K’15 Maciej Masłowski (z ramienia KWW Rozwój Podkarpacia)[18]. KW Ślonzoki Razem wystawił dwóch kandydatów do Senatu (w tym przewodniczącego partii Leona Swaczynę)[19].

W wyborach parlamentarnych komitet PSL uzyskał 8,55% głosów, zdobywając 30 mandatów w Sejmie[20] i 3 w Senacie[21]. Mandaty poselskie uzyskało 20 przedstawicieli PSL, 6 ruchu Kukiz’15 oraz jeden UED, a także trzy osoby niezależne w ramach koalicji (które uzyskały reelekcję, m.in. wykluczeni wcześniej z PO konserwatyści). Mandaty senatorskie zdobyło dwóch członków PSL i jeden UED. Parlamentarzyści wybrani z list KW PSL zasiedli w klubie Koalicja Polska – PSL-Kukiz15, którego przewodniczącym został Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicemarszałkiem Sejmu z ramienia klubu został Piotr Zgorzelski, a wicemarszałkiem Senatu Michał Kamiński. W dniu rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu powołano również krajową radę programową Koalicji Polskiej, na której czele stanął lider Kukiz’15 Paweł Kukiz (który w lipcu 2020 zarejestrował partię K’15). Jej wiceprzewodniczącymi zostali Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka i Marek Biernacki[22]. W lutym 2020 do rady dołączyła Jolanta Milas (liderka stowarzyszenia zwykłego Państwo Fair Play, nawiązującego do ruchu Polska Fair Play)[23].

W wyborach prezydenckich w 2020 PSL wystawiło kandydaturę Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szefową jego sztabu została Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Oprócz przedstawicieli PSL, w sztabie wyborczym zasiedli m.in. przedstawiciele ruchu Kukiz’15 oraz UED[24]. Poparcia kandydaturze prezesa PSL udzieliły także ŚR i PFP[25][26]. W czerwcowych wyborach kandydat Koalicji Polskiej w pierwszej turze otrzymał 459 365 głosów (2,36%), zajmując 5. miejsce spośród 11 kandydatów[27]. W II turze UED udzieliła oficjalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu z PO[28]. Pozostałe ugrupowania nie wsparły formalnie żadnego z kandydatów (stanowisko w tej sprawie wyraziła partia ŚR[29]), przy czym osoby pełniące najwyższe funkcje w PSL (w tym Władysław Kosiniak-Kamysz[30]) opowiedziały się za kandydaturą Rafała Trzaskowskiego (oficjalnie poparli go m.in. eurodeputowani tej partii[31]).

26 listopada 2020, decyzją rady naczelnej PSL, partia ta zdecydowała o zakończeniu współpracy z Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej, z powodu różnic węwnątrzkoalicyjnych m.in. w związku z głosowaniem nad uchwałą w sprawie weta budżetu Unii Europejskiej[32]. Dwa dni później klub parlamentarny przyjął nazwę Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści (uwzględniając zarówno obie mające parlamentarzystów partie pozostające w koalicji, jak i opcję Marka Biernackiego). Tego samego dnia odejście z klubu ogłosiła Agnieszka Ścigaj (czyniąc to formalnie przed posłami ruchu Kukiz’15, który tym samym opuściła)[33]. Formalne wydalenie posłów Kukiz'15 z klubu Koalicji Polskiej nastąpiło 9 grudnia[34].

1 grudnia do koalicji dołączyła Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców[35], tydzień później porozumienie organizacji osób pokrzywdzonych przez organy państwa (m.in. Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu, Stowarzyszenie Niepokonani 2012 i Stowarzyszenie Sprawiedliwości Społecznej) na czele z byłym posłem Jerzym Jachnikiem[36]. 15 grudnia ponownie potwierdzono udział ŚR w KP, podpisując formalne porozumienie[37]. Dzień później zaprezentowano logo KP z biało-czerwonym kodem kreskowym[38].

Parlamentarzyści | edytuj kod

Posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści w Sejmie IX kadencji | edytuj kod

Byli posłowie:

Senatorowie Koła Senatorów Koalicja Polska – PSL w Senacie X kadencji | edytuj kod

Koło funkcjonuje od 10 grudnia 2019 w ramach klubu parlamentarnego KP[39].

Posłowie PSL do Parlamentu Europejskiego | edytuj kod

Wszyscy posłowie PSL zostali wybrani z list Koalicji Europejskiej i należą w Parlamencie Europejskim do Europejskiej Partii Ludowej (we wspólnej delegacji z Platformą Obywatelską).

Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Sejmie VIII kadencji | edytuj kod

Senator Klubu Parlamentarnego PSL – Koalicja Polska w Senacie IX kadencji | edytuj kod

Posłowie Klubu Poselskiego Kukiz’15 w Sejmie VIII kadencji (w okresie udziału w Koalicji Polskiej) | edytuj kod

Kompozycja | edytuj kod

W klubie parlamentarnym Koalicji Polskiej oprócz przedstawicieli PSL i UED zasiada również 3 posłów niezależnych. Dwóch z nich (według niektórych doniesień medialnych wszyscy trzej) reprezentuje środowisko konserwatywne skupione wokół Marka Biernackiego.

Przypisy | edytuj kod

 1. „Polacy oczekują Koalicji Polskiej”. Nowoczesna, PSL i UED wystąpiły z apelem, tvn24.pl, 4 lutego 2019 .
 2. PSL buduje własny blok na wybory – Koalicję Polską, rp.pl, 1 czerwca 2019 .
 3. KamilK. Dziubka KamilK., AndrzejA. Stankiewicz AndrzejA., Ludowcy gotowi na rozwód z Platformą, onet.pl, 27 czerwca 2019 .
 4. ZG LPR w sprawie budowy Koalicji Polskiej, lpr.pl, 11 czerwca 2019 .
 5. Rada Polityczna LPR przed wyborami parlamentarnymi, lpr.pl, 3 lipca 2019 .
 6. Protasiewicz: Kosiniak-Kamysz lepszym liderem od Schetyny, rmf24.pl, 2 lipca 2019 .
 7. Powstał nowy klub PSL-Koalicja Polska, wnp.pl, 4 lipca 2019 .
 8. Kosiniak-Kamysz: Do wyborów nie pójdziemy z lewicą, zapraszamy do rozmów samą PO, gazetaprawna.pl, 5 lipca 2019 .
 9. PSL: sprawa rozmów z PO zamknięta, onet.pl, 15 lipca 2019 .
 10. Zgorzelski: Listy PSL są gotowe, ale muszą jeszcze przejść weryfikację w regionach. W ciągu półtora tygodnia wszystko będzie wiadome, wpolityce.pl, 26 lipca 2019 .
 11. PSL na Śląsku. Porozumienia z ugrupowaniami regionalnymi, interia.pl, 5 sierpnia 2019 .
 12. Oficjalnie: PSL i Kukiz’15 wystartują wspólnie, rp.pl, 8 sierpnia 2019 .
 13. Lubuskie: Porozumienie PSL z Bezpartyjnymi Samorządowcami, interia.pl, 22 sierpnia 2019 .
 14. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, wybory.gov.pl .
 15. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, pkw.gov.pl .
 16. Komitet Wyborczy Wyborców Artura Bagieńskiego, wybory.gov.pl .
 17. Komitet Wyborczy Kukiz15 do Senatu, pkw.gov.pl .
 18. Komitet Wyborczy Wyborców Rozwój Podkarpacia, pkw.gov.pl .
 19. Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem, pkw.gov.pl .
 20. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP, pkw.gov.pl .
 21. Wyniki wyborów 2019 do Senatu RP, wybory.gov.pl .
 22. Jest Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz15, psl.pl, 12 listopada 2019 .
 23. Jolanta Milas – Władysław Kosiniak Kamysz – Krajowa Rada Programowa Koalicji Polskiej, jolantamilas.pl .
 24. Sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. kosiniakkamysz.pl.
 25. MarcinM. Iciek MarcinM., Śląskie. Władysław Kosiniak-Kamysz prowadzi kampanię prezydencką w regionie, radioem.pl, 21 lutego 2020 .
 26. Fragment Konwencji Wyborczej Władysława Kosiniaka Kamysza – Jolanta Milas, jolantamilas.pl, 4 marca 2020 .
 27. Wyniki pierwszego głosowania, wybory.gov.pl .
 28. JustynaJ. Dobrosz-Oracz JustynaJ., Burzliwe obrady PSL. Na razie ludowcy przyjęli pozycję wyczekującą, wyborcza.pl, 30 czerwca 2020 .
 29. Post na profilu ŚR. facebook.com, 6 lipca 2020.
 30. Władysław Kosiniak-Kamysz o głosowaniu na Rafała Trzaskowskiego: Jestem bliższy temu kierunkowi, gazeta.pl, 9 lipca 2020 .
 31. Trzej europosłowie PSL zadeklarowali, kogo poprą w II turze. „Dokonamy wyboru między wolnością a opresyjnością”, onet.pl, 8 lipca 2020 .
 32. Prezes PSL: nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Kukiza, polsatnews.pl, 26 listopada 2020 .
 33. Agnieszka Ścigaj odeszła z klubu PSL i została posłanką niezrzeszoną, rmf24.pl, 28 listopada 2020 .
 34. Posłowie Kukiz’15 oficjalnie usunięci. „To farsa”, interia.pl, 9 grudnia 2020 .
 35. Szef PSL: Koalicja Polska podpisała porozumienie z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców, gazetaprawna.pl, 1 grudnia 2020 .
 36. Koalicja Polska zawarła porozumienie z organizacjami osób pokrzywdzonych przez organy państwa, psl.pl, 8 grudnia 2020 .
 37. Koalicja Polska podpisała porozumienie o współpracy z partią Ślonzoki Razem, psl.pl, 15 grudnia 2020 .
 38. Koalicja Polska ma nowe logo. „To symbol kierunku, w którym zmierzamy”, wnp.pl, 15 grudnia 2020 .
 39. Kluby i koła, senat.gov.pl .
Na podstawie artykułu: "Koalicja Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy