Kobe


Na mapach: 34°41′N 135°11′E/34,683333 135,183333

Kobe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kobe (jap. 神戸市 Kōbe-shi) – szóste pod względem liczby ludności miasto w Japonii, położone na wyspie Honsiu. Jest stolicą prefektury Hyōgo i jednym z większych portowych miast Japonii. Leży w regionie Kinki (Kansai), na zachód od Osaki. Należy do obszaru metropolitalnego Keihanshin liczącego ok. 18 mln mieszkańców.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Znaleziska archeologiczne wskazują na istnienie osad ludzkich na terenie zachodniej części dzisiejszego Kobe już w okresie Jōmon. Region Kobe jest wzmiankowany w starej kronice Nihon-shoki, opisującej założenie świątyni Ikuta w roku 201 n.e.

Miasto rozwijało się w dużej mierze dzięki korzystnemu położeniu, stymulującemu rozwój portu. Prowadzono stąd handel międzynarodowy m.in. z Chinami.

Przez pięć miesięcy w 1180 r. na terenie dzisiejszej dzielnicy Hyōgo mieściła się siedziba cesarza Antoku o nazwie Fukuhara.

Od XIII w. port w Kobe nazywano portem Hyōgo. W 1868 r. Kobe zostało razem z Osaką otwarte dla przybyszów z Zachodu, jako jedno z pierwszych japońskich miast. Do dnia dzisiejszego w Kobe zachowała się pewna liczba zachodnich rezydencji, głównie w rejonie Kitano. W dzisiejszym kształcie Kobe zostało założone w 1889 roku. Mieszka tu ponad 45,5 tysiąca obcokrajowców z ponad 100 różnych państw. Należą do nich m.in. studenci dwóch tutejszych uniwersytetów.

 Osobny artykuł: Trzęsienie ziemi w Kobe (1995).

W 1995 r. miało tu miejsce trzęsienie ziemi na skutek którego zginęło ponad 6,5 tys osób[1].

Dzielnice miasta | edytuj kod

Kobe dzieli się na 9 dzielnic:

Kobe z podziałem na dzielnice

Gospodarka | edytuj kod

Główny port handlowy kraju (przeładunek ok. 170 mln t). Wielki ośrodek handlowy, finansowy i przemysłowy: gł. stoczniowy, maszynowy, lotniczy, hutniczy, elektroniczny i chemiczny.

Transport | edytuj kod

Ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. Kolej Shinkansen.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Louise Comfort: Self Organization in Disaster Response: The Great Hanshin Earthquake of January 17, 1995. 1995, s. 12.
Kontrola autorytatywna (miasto oznaczone rozporządzeniem rządowym):
Na podstawie artykułu: "Kobe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy