Kobieca piłka nożna w Polsce


Piłka nożna kobiet w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kobieca piłka nożna w Polsce) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piłka nożna kobiet jest w Polsce dużo mniej popularna niż jej męska odmiana. Obecnie kobiece drużyny klubowe rywalizują w Ekstralidze, I lidze (2 grupy), II lidze (4 grupy), III lidze (17 grup), IV lidze (wyłącznie województwa Mazowieckie i Małopolskie) oraz w Pucharze Polski, a uczestniczy w nich 235 drużyn zrzeszonych w 211 klubach[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na ziemiach polskich kobiety zaczęły uprawiać piłkę nożną już na początku XX wieku. Gra miała wówczas charakter wyłącznie towarzyski i nieoficjalny. Najczęściej były to pojedyncze mecze, rzadziej turnieje, jednak nie miały one charakteru zorganizowanych rozgrywek. We wrześniu 1921 roku utworzono w Poznaniu pierwszy w historii kobiecy zespół piłkarski stanowiący jedną z sekcji Towarzystwa Sportowego Unja Poznań, a zdjęcia futbolistek zamieszczono w lokalnej prasie.

W roku 1957 odbył się mecz Kolejarz Katowice – Czarni Szczecin (4:0), który zapowiadany był jako pierwszy w historii kobiet w Polsce. W kolejnych latach organizowano mecze towarzyskie lub pokazowe kobiet. W 1971 roku w Szczecinie zorganizowano mecz o Puchar Polskiej Żeglugi Morskiej, w którym reprezentacja Szczecina pokonała reprezentację Gdańska 5:0. W tym samym roku z okazji Dnia Kobiet tygodnik „Prometej” zorganizował w Rzeszowie turniej, na który zaproszono zespoły reprezentujące Kraków, Lublin, Rzeszów oraz „Ekspres Wieczorny”. Do wzięcia udziału w kolejnej edycji turnieju w 1972 roku zaproszono mistrza Słowacji Duklę Prešov. Turnieje okazały się być przez kilka najbliższych lat najważniejszą imprezą piłkarstwa kobiecego w Polsce.

W roku 1971 w Gdyni z inicjatywy Romana Bieszke powstał TKKF Checz. W tym samym roku w Szczecinie powstał klub TKKF Mors. Trzy lata później w Sosnowcu z inicjatywy redaktora Jana Zielińskiego i działacza OZPN-u Maurycego Wieczorka powstała sekcja piłki nożnej kobiet przy drużynie Czarnych. Opiekunami sekcji piłkarskiej kobiet zostali Irena Półtorak i Tadeusz Maślak. Wśród pierwszych żeńskich klubów były również Korona Kraków, Garbarnia Kraków, Karolinki Jaworzyna Śląska, Walter Radom, Irena Wrocław, Telpod Kraków oraz Polam Warszawa.

W 1975 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski seniorek, w których triumfowała drużyna Checz Gdynia. Gdynianki zwyciężały także w kolejnych edycjach mistrzostw w latach 1976, 1978 i 1979. Rok 1979 okazał się przełomowy dla rozwoju piłkarstwa kobiecego w Polsce. Podczas konferencji Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu postanowiono utworzyć Komisję do Spraw Piłki Nożnej Kobiet, a także, począwszy od jesieni, organizować Mistrzostwa Polski. Triumfatorkami pierwszej edycji (tj. sezonu 1979/1980) zostały Czarne Sosnowiec, które pięć lat później wywalczyły również premierowy Puchar Polski.

27 czerwca 1981 roku swe pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe rozegrała żeńska reprezentacja narodowa, ulegając w Katanii 0:3 Włoszkom. 12 lipca 1984 Biało-czerwone – przegranym 1:4 (1:3) meczem przeciw Czechosłowacji w Piotrkowie Trybunalskim – zadebiutowały przed własną publicznością, zdobywając jednocześnie swego pierwszego gola. 1 października 2001 – podczas turnieju w Bernie – ówczesne mistrzynie Polski AZS Wrocław pokonując 7:0 (4:0) Hapoel Tel Awiw, zadebiutowały w nowo utworzonym Pucharze Europy, zaś trzy lata później udało im się awansować do II rundy.

Rozgrywki krajowe | edytuj kod

Choć w ostatnich sezonach Ekstraligi najwięcej sukcesów odnosi Medyk Konin, najbardziej utytułowanym klubem pozostają Czarni Sosnowiec, które dwunastokrotnie wywalczyły mistrzostwo Polski, jedenastokrotnie – Puchar Polski, a siedmiokrotnie zdobyły tzw. podwójną koronę.

Puchar Europy | edytuj kod

W Pucharze Europy AZS-owi Wrocław udało się dwukrotnie dostać do drugiej rundy rozgrywek, w której gra 16 najlepszych drużyn Europy.

I Edycja (2001)

II Edycja (2002)

III Edycja (2003)

IV Edycja (2004)

II runda

V Edycja (2005)

II runda

VI Edycja (2006)

  • 8 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – ZFK Šćiponjat Hasanbeg 4:1 (2:0)
  • 10 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – Helsingin Jalkapalloklubi 0:1 (0:0)
  • 12 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – Frauen FC Zuchwil 05 2:2 (1:1)

VII Edycja (2007)

VIII Edycja (2008)

  • 4 września (Wrocław) AZS Wrocław – Naftochimik Kałusz 0:1
  • 6 września (Wrocław) AZS Wrocław – FC Levadia Tallin 4:0
  • 9 września (Wrocław) AZS Wrocław – PAÓK (Saloniki) 4:1

Liga Mistrzyń | edytuj kod

W 2009 r. Puchar Europy został przemianowany na Ligę Mistrzów Kobiet (UEFA Women´s Champions League). Zmienił się też trochę regulamin. Mistrzynie Polski biorą udział dopiero od rundy ostatnich 32 (1/16 finału).

IX Edycja (2009)

Reprezentacja | edytuj kod

Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet w 2004 r. przed meczem z Ukrainą  Osobny artykuł: Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet.  Osobny artykuł: Mecze kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej.

W rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej najlepszych reprezentacji świata z dnia 26 sierpnia 2016 reprezentacja Polski zajmowała trzydziestą pierwszą pozycję.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mniej w ligach - KobiecaPilka.pl - piłka nożna kobiet, www.kobiecapilka.pl [dostęp 2019-09-28] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kobieca piłka nożna w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy