Kobyłowłoki


Na mapach: 49°11′21″N 25°46′51″E/49,189167 25,780833

Kobyłowłoki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kobyłowłoki (ukr. Кобиловолоки, Kobyłowołoky) – wieś na zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim w rejonie trembowelskim, leżąca między Trembowlą a Czortkowem. Do 1945 w położona w Polsce, w województwie tarnopolskim, w powiecie trembowelskim. W latach 1964–1990 wieś nosiła rewolucyjną nazwę Жовтневе (Żowtnewe).

Spis treści

Historia | edytuj kod

W XIX wieku działała tu gminna kasa pożyczkowa, duża gorzelnia oraz młyn[1]. Notowano wówczas znaczne zalesienie i urodzajne gleby[1]. Miejscowa parafia greckokatolicka liczyła 1504 wiernych[1]. Mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego było 660 (parafia w nieodległym Janowie, czyli dzisiejszej Dołynie)[1].

Będąc dużą wsią, Kobyłowłoki w II RP były siedzibą gminy wiejskiej, po reformie samorządowej 1 sierpnia 1934 na mocy ustawy scaleniowej straciły status gminy na rzecz wsi Mszaniec, leżącej przy głównej drodze prowadzącej z Tarnopola do ówczesnej granicy Polski z Rumunią na Dniestrze. Przed wojną około połowę mieszkańców Kobyłowłok stanowili Polacy.

Zachował się tu kościół pw. Matki Bożej Siewnej, zbudowany w 1882 staraniem hrabiów Dunin-Borkowskich, jako budowla na planie krzyża z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Od 1891 parafialny, po 1945 zamieniony w magazyn kołchozowy, obecnie opuszczony i zdewastowany. We wsi jest także murowana cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego, dawniej greckokatolicka, obecnie prawosławna, zbudowana w 1892 w stylu neobizantyńskim.

Związani ze wsią | edytuj kod

  • Kornel Dziurman – porucznik rezerwy Wojska Polskiego, w latach 20. nauczyciel w Kobyłowłokach[2]

Urodzeni w Kobyłowłokach | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Kobyłowłoki, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 222 .
  2. Seweryn Lehnert: Spis nauczycieli publicznych szkół powszechnych i państwowych seminarjów nauczycielskich oraz spis szkół w okręgu szkolnym lwowskim obejmującym województwa lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie. Lwów: Wydawnictwo Książek Szkolnych w Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego, 1924, s. 131.

Bibliografia | edytuj kod

  • G. Rąkowski. Podole. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Pruszków 2006.
Na podstawie artykułu: "Kobyłowłoki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy