Kochaj i rób co chcesz


Kochaj i rób co chcesz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kochaj i rób co chcesz (ang. Love and Do What You Want) – polsko-amerykańska komedia romantyczna wyprodukowana w 1997 roku w reżyserii Roberta Glińskiego. Zdjęcia do filmu powstały głównie w Parysowie

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Film opowiada o losach absolwenta konserwatorium w klasie organów Sławka Wiśnika, który nie dostaje stypendium w Niemczech i wraca do swego rodzinnego miasta, Kaliszewa. Tam otrzymuje pracę jako organista, a następnie wyjeżdża, by grać w klubie na fortepianie muzykę disco polo. Jego podejście do muzyki dyskotekowej zmienia się, choć nadal komponuje muzykę organową.

Samanti | edytuj kod

Jedną z drugoplanowych postaci, która wpływała na losy i transformacje poglądów muzycznych bohatera filmu była Samanti – fikcyjna gwiazda muzyki disco polo. W rolę wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz.

Samanti to pseudonim artystycznym stworzony przez Łucję Werczak, producentkę muzyki disco-polo. Według artystki słowo „samanti” znaczyło po cygańsku „córkę wiatru”. Jej prawdziwe imię to Jolanta Wężyk. „Stworzyła” i wypromowała ją Łucja Werczak. Samanti związana jest z BOLO (Boleslawem) Werczakiem, jednak nie darzy go faktycznym uczuciem.

Samanti jest pierwszą gwiazdą disco polo i ikoną tego rodzaju muzyki w filmowej rzeczywistości „Kochaj i rób co chcesz”. W filmie Samanti, która szuka przeboju na swoją nową płytę, dokonuje kradzieży piosenki Tylko ty autorstwa Sławka Wiśnika. Wersja Samanti – bardziej dyskotekowa i elektroniczna – nosi tytuł Nikt inny. Teledysk promujący nagranie przedstawia Samanti tańczącą nad jeziorem w złotym kostiumie.

Obsada aktorska | edytuj kod

Nagrody filmowe | edytuj kod

  • 1999 – nagroda aktorska, nagroda specjalna organizatorów za drugoplanową rolę kobiecą ( Samanti) dla Katarzyny Bujakiewicz na Przeglądzie Filmowym „Prowincjonalia”
  • 1999 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii za najlepszy dźwięk za rok 1998 dla Lecha Brańskiego;
  • 1999 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii za najlepszy montaż za rok 1998 dla Elżbiety Kurkowskiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kochaj i rób co chcesz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy